Aktualności

W rejsie wzięli udział beneficjenci marszałkowskich programów stypendialnych fot. Marek Weckwerh, Gazeta Pomorska
W rejsie wzięli udział beneficjenci marszałkowskich programów stypendialnych fot. Marek Weckwerh, Gazeta Pomorska

Pogoria zacumowała w Genui

Po pięciu dniach rejsu trzydzieścioro sześcioro uczniów i absolwentów kujawsko-pomorskich szkół średnich, stypendystów marszałka województwa, szczęśliwie dopłynęło do portu w Genui.

 

Decyzję o wyczarterowaniu Pogorii podjął marszałek Piotr Całbecki. W rejsie wzięli udział najzdolniejsi i najbardziej pracowici uczniowie, którzy są beneficjentami marszałkowskich programów stypendialnych „Prymus Pomorza i Kujaw”, „Humaniści na start” oraz „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza”, a także przedstawiciele młodzieżowych środowisk harcerskich, szkół mundurowych oraz formacji ratownictwa wodnego. Z młodzieżą popłynęła dwójka nauczycieli wyróżnionych w konkursie Kujawsko-Pomorski Lider Edukacji 2023, a także dwóch koordynatorów astrobaz.

 

Żaglowiec wypłynął z portu w Nicei 13 stycznia i skierował się na Korsykę. Po jednodniowym pobycie w Calvi, Pogoria ponownie wyszła w morze obierając kurs na Włochy. Pogoda nieco pokrzyżowała plany i żaglowiec dzień wcześniej niż planowano (18 stycznia) zawinął do portu w Genui. Załoga zafundowała jeszcze uczestnikom niespodziankę – zwiedzanie portu w miejscowości Santa Margherita. Stypendyści wrócą do Torunia 21 stycznia.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 stycznia 2024 r.