Aktualności

Pułkownik Jan Czerniak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Pułkownik Jan Czerniak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Pamiętamy o najstarszych mieszkańcach regionu

Świętujemy urodziny naszych nestorów, składamy życzenia, odwiedzamy i zapraszamy na najważniejsze wojewódzkie uroczystości. We wtorek (9 stycznia) swoje 101. urodziny obchodził żołnierz w stanie spoczynku, pułkownik Jan Czerniak. Pan Jan dwa lata temu został uhonorowany złotym marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

– Najszczersze życzenia zdrowia, spokoju i pogody ducha. Niech każdy nowy dzień będzie źródłem chwil pełnych radości, niech upływa w atmosferze miłości i wsparcia. A to, co w swojej dobroci ofiaruje Pan innym, niechaj wraca zwielokrotnione ich troskliwością i zainteresowaniem – czytamy w życzeniach przesłanych przez marszałka Piotra Całbeckiego.

 

Harcerz, żołnierz, czołowy lekkoatleta, wzór odpowiedzialnego uczestnika społeczeństwa obywatelskiego, pułkownik Jan Czerniak za zasługi dla regionu został odznaczony medalem marszałka województwa. Odznaczenie wręczył mu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Pan Jan Czerniak urodził się 9 stycznia 1923 roku w Miedzeszynku, niewielkiej miejscowości w okolicach Warszawy, dzieciństwo spędził na Polesiu. Jako niespełna szesnastoletni młodzieniec pełnił służbę w tajnej drużynie harcerskiej, po czym, w 1941 roku, wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, przemianowanej później na Armię Krajową. Do zakończenia wojny przebywał na robotach przymusowych w Koenigsbergu. W szeregi Wojska Polskiego wstąpił w 1947 roku, by po dwóch latach oddać się pracy dydaktycznej, pełniąc służbę w szkolnictwie wojskowym, a następnie w jednostkach wojsk kolejowych.

 

Szczególnie zasłużył się dla regionu Pomorza i Kujaw, gdy od 1960 roku służąc w 2 Pułku Kolejowym w Inowrocławiu nadzorował budowy przepraw na rzekach i innych urządzeń inżynieryjnych w systemie drogowym.

 

Po zwolnieniu ze służby, w 1981 r. wstąpił do Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych (aktualnie Związek Żołnierzy Wojska Polskiego), którego nadal jest aktywnym członkiem.

 

Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim ZŻWP, Medalem Pro-Memoria.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 stycznia 2024 r.