Aktualności

Uczestnicy rejsu na żaglowcu Pogoria fot. Marek Weckwerth
Uczestnicy rejsu na żaglowcu Pogoria fot. Marek Weckwerth

Śladami Napoleona

Uczestnicy rejsu żaglowcem Pogoria dopłynęli do portu w Calvi na Korsyce. Zeszli na ląd i podziwiali historyczną cytadelę. W rejsie ufundowanym przez samorząd województwa bierze udział trzydziestoro sześcioro stypendystów marszałka Piotra Całbeckiego.

 

Najlepszych uczniów i absolwentów postanowiliśmy wyróżnić nie tylko stypendiami, ale także możliwością przeżycia wyjątkowej przygody. Ci młodzi ludzie na Pogorii nauczą się współpracy, solidarności i odpowiedzialności – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

STS Pogoria z 36 stypendystami marszałka na pokładzie, wypłynęła z portu w Nicei w sobotę (13 stycznia) i obrała kurs na Korsykę. Na rodzinną wyspę Napoleona jacht dotarł w poniedziałek (15 stycznia). Po drodze uczniowie i absolwenci kujawsko-pomorskich szkół średnich oraz ich opiekunowie zetknęli się z trudnymi warunkami na morzu. Znieśli je dzielnie i z tym większą radością zeszli na ląd w porcie w Calvi. Żaglowiec cumował tam 24 godziny. W tym czasie młodzież mogła zwiedzić okolicę. We wtorek (16 stycznia) Pogoria opuściła Korsykę. Po dobie spędzonej na morzu żaglowiec (17 stycznia) dopływa do wybrzeża włoskiego.

 

W rejsie żaglowcem Pogoria biorą udział najzdolniejsi i najbardziej pracowici uczniowie, którzy są beneficjentami marszałkowskich programów stypendialnych „Prymus Pomorza i Kujaw”, „Humaniści na start” oraz „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza”, a także przedstawiciele młodzieżowych środowisk harcerskich, szkół mundurowych oraz formacji ratownictwa wodnego. Z młodzieżą płynie dwójka nauczycieli wyróżnionych w konkursie Kujawsko-Pomorski Lider Edukacji 2023, a także dwóch koordynatorów astrobaz.

 

Zobacz też:

100 mil pod żaglami

Stopy wody pod kilem!

Kierunek Korsyka

 

Rejs po Morzu Śródziemnym potrwa tydzień i zakończy się w Genui. Uczestnicy wrócą do Torunia 21 stycznia.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 stycznia 2024 roku