Aktualności

Złożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Złożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

101. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

Sto jeden lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, wielki Polak i patron województwa kujawsko-pomorskiego. Wczoraj (18 maja) marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz członek zarządu Sławomir Kopyść złożyli kwiaty pod toruńskim pomnikiem świętego.

– Dla milionów ludzi na całym świecie był i jest on orędownikiem dialogu opartego na prawdzie, miłości i sprawiedliwości. Patronat Jana Pawła II jest zobowiązaniem, by naszą regionalną tożsamość budować i umacniać w oparciu o wartości trwałe, sprawdzone i szanowane – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Pierwsze stanowisko w sprawie ustanowienia Jana Pawła II patronem naszego regionu, z prośbą do władz kościelnych o zgodę na takie posunięcie, sejmik przyjął w lutym 2016, powołując się na ścisłe związki województwa, od początku jego historii, z postacią wielkiego Polaka. Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze.

Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny świętego Jana Pawła II. W 2004 roku papież zgodził się przyjąć ofiarowany mu przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika doktorat honoris causa. Ceremonia miała miejsce w listopadzie 2004, podczas specjalnej audiencji w oficjalnej watykańskiej rezydencji. Dziesięć lat po śmierci Ojca Świętego, dla uczczenia jego pamięci, rok 2015 obchodziliśmy w Kujawsko-Pomorskiem jako Rok Jana Pawła II, Papieża Rodziny.

Papież Polak jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w naszym regionie oraz patronem wielu szkół i placówek oświatowych, a także dwóch centrów dialogu społecznego i gmachu Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Jego imię noszą liczne ulice, place, parki i skwery, a także osiedla mieszkaniowe w Chełmnie, Chełmży i Sępólnie Krajeńskim.

W ubiegłym roku świętowaliśmy setną rocznicę urodzin patrona naszego województwa. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja sejmików, a mieszkańców województwa zaprosiliśmy na liczne wydarzenia towarzyszące obchodom. 

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 maja 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 maja 2021 r.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZłożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZłożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZłożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZłożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZłożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP