Aktualności

Msza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKP
Msza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKP

Święto Województwa

We Włocławku, stolicy Kujaw, przy pięknej pogodzie odbyły się w niedzielę (7 czerwca) uroczystości z okazji Święta Województwa. Obchody z udziałem samorządowych władz regionu rozpoczęła msza święta w intencji województwa, po niej odbyły się koncert upamiętniający setną rocznicę urodzin papieża Polaka i sesja sejmiku województwa (retransmisja). A dziś – lekcje o samorządzie i regionie na kanale naszej e-Szkoły.

 

Mszę świętą w intencji województwa i jego mieszkańców odprawiono w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku, świątyni, której początki sięgają XIV wieku. Mszę poprowadził proboszcz parafii ksiądz Michał Krygier. Homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Mering, który mówił o historii i dziedzictwie naszego województwa, naszej tożsamości, a także pielgrzymkach Ojca Świętego w regionie.

 

Ten dzień, ta data łączy pamięć o apostolskiej wizycie świętego Jana Pawła II w trzech diecezjach: włocławskiej, toruńskiej i bydgoskiej (…) Pamięć jest formą miłości. Wspomnienia są sposobem na zatrzymanie czasu i przedłużeniem miłości – mówił podczas homilii biskup Wiesław Mering

 

Po mszy, w katedrze odbył się koncert „Muzyczne listy Jana Pawła II do młodych” Tomasza Kamińskiego z zespołem, upamiętniający setną rocznicę urodzin papieża Polaka. Zabrzmiały utwory będące poetyckim wspomnieniem spotkań młodzieży z Ojcem Świętym. Pieśni autorstwa Tomasza Kamińskiego, muzyka i kompozytora związanego z naszym regionem, zostały zapisane na płycie i dołączone do publikacji „Papieskie dziedzictwo”. Utwór „Maria Regina Mundi” otwierający album do wysłuchania tutaj. Po koncercie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II we Włocławku, która odbyła się 6 czerwca 1991 roku.

 

W specjalnie przygotowanym namiocie, przed budynkiem przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku przy ulicy Bechiego 2, odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa (retransmisja tutaj). Wśród gości znaleźli się radni województwa, parlamentarzyści z regionu, władze miast prezydenckich, samorządowcy z powiatów i gmin, radni minionych kadencji, rektorzy uniwersytetów i uczelni wyższych, dyrektorzy wojewódzkich jednostek organizacyjnych, szefowie służb mundurowych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym kół gospodyń wiejskich.

 

Sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKP
Sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKP

 

Obrady poprowadziła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, która jako pierwsza zabrała głos.

 

– Wspólnie obchodzone Święto Województwa jest wyrazem naszego lokalnego patriotyzmu, stanowi manifest solidarności, a wyjątkowa atmosfera pozwala nam oderwać się, a nawet na chwilę zapomnieć o problemach i tragicznej sytuacji, w jakiej znalazł się cały świat w wyniku pandemii koronawirusa (…) Co roku w tym dniu poza radosnym świętowaniem, powracamy do przesłania, jakie pozostawił nam nasz patron święty Jan Paweł II – wezwania do solidarności międzyludzkiej i dialogu (…) Demokratycznie podejmowane decyzje są zawsze efektem dialogu, długiej dyskusji i ścierania się ze sobą różnych stanowisk. Ważne jest wspólne wypracowanie kompromisu, bo tylko za jego pomocą można iść dalej i realizować kolejne zadania. Z perspektywy trzydziestu lat widać, że samorządy spełniają pokładane w nich nadzieje – mówiła Elżbieta Piniewska, przewodnicząca sejmiku województwa.

 

 

Marszałek Piotr Całbecki mówił do zebranych: – 30 lat temu również na naszych ziemiach rozpoczęła się nowa era w kształtowaniu polskiej państwowości. Od walki o wolność przeszliśmy do jej zagospodarowywania. Pierwszym przejawem tego procesu były w pełni wolne demokratyczne wybory samorządowe. Dzięki samorządom Polska zmieniła się na lepsze. To zasługa wielkiej odpowiedzialności Polaków a także samorządowców, angażujących się często bez reszty, kosztem życia prywatnego, na rzecz spraw wspólnych. Jestem przekonany, że idea samorządności się obroni i rozwinie. Nic nie jest bowiem w stanie powstrzymać marszu ku wolności. Niech zatem kolejne lata staną się czasem rozwoju samorządów, jako najskuteczniejszego narzędzia budowy wspólnego dobra. Niech nasz Patron, święty Jan Paweł II, wspiera nas w tych staraniach, a my wsłuchując się w jego nauczanie, abyśmy na nowo umieli wyznaczać drogi naszej wędrówki – mówił gospodarz regionu.

 

 

– Byłem radnym w okresie, kiedy budowaliśmy samorząd obecnego regionu. Wielu nie wierzyło w to, że mieszkańcy trzech mniejszych ówczesnych województw mogą sami się rządzić, tworzyć samorząd, a jednak się udało. Dziś już nikt nie kwestionuje istnienia województwa. Różne kulturowo i historycznie krainy tworzą wspólnotę, która jest siłą i bogactwem tego samorządu – mówił w swoim wystąpieniu Jan Krzysztof Ardanowski, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 

 –  Samorząd terytorialny jest jednym z najważniejszych organów naszego państwa. Ojciec Święty niezwykle cenił samorządy i ich niezależność. Zalecał, by tę samorządność pielęgnować i rozwijać. Tę ideę chcemy wcielać w życie. Reformy, które dokonały się w ostatnich trzydziestu latach są niewątpliwym sukcesem. Jesteśmy blisko obywateli i tylko silny wspólny głos pozwala nam budować silne państwo – podkreślał Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

 

 

– Naszym wspólnym zadaniem jest umacnianie i rozwój samorządności wojewódzkiej, powiatowej i gminnej przy dwustronnym współdziałaniu z rządem. Warunkiem dynamicznego oraz społecznie odpowiedzialnego rozwoju samorządu każdego szczebla jest kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego. Ważna jest współodpowiedzialność za wdrożoną trzydzieści lat temu reformę – podkreślał Stanisław Pawlak, nestor samorządności wojewódzkiej, radny województwa kujawsko-pomorskiego obecnie najdłużej sprawujący mandat.

 

 

Na zakończenie sesji wykład „Droga do samorządu – od pierwszych koncepcji do ich wdrożenia” wygłosił Robert Musiałkiewicz, rektor Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku.

 

 

Uczestnicy spotkania otrzymali publikacje „Poczet samorządowców województwa kujawsko-pomorskiego 1990-2020”, podsumowującą ostatnie trzy dekady historii naszego województwa. Publikacja prezentuje zmiany, jakie zaszły w tym czasie w naszym regionie oraz ludzi, którzy byli przez trzydzieści lat związani z kujawsko-pomorskimi samorządami wszystkich szczebli – wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałka, radnych gmin, miast i województwa wszystkich kadencji. 

 

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

 

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako jedyny region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Stanowisko będące odpowiedzią na papieską decyzję zatwierdzającą patronat sejmik przyjął w marcu 2017 roku (więcej).

 

Wystawa w rocznicę wizyty Jana Pawłą II, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/UMWKP
Wystawa w rocznicę wizyty Jana Pawła II, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/UMWKP

 

Lekcje o samorządzie i regionie

 

W poniedziałek (8 czerwca) na kanale Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej nadajemy zajęcia przygotowane specjalnie na Święto Województwa. Lekcję o samorządności poprowadziła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wykład „Setna rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski” wygłosił historyk Jarosław Kłaczkow z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajęcia poświęcone etnografii w naszym regionie przygotowała Olga Kwiatkowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. O ochronie środowiska na Kujawach i Pomorzu opowiedziała Dorota Sajbor, edukator Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

 

Zapraszamy również do obejrzenia wystawy online „Barwy Kujaw i Pomorza” prezentującej prace tematycznie związane z naszym regionem, wykonane przez dzieci i młodzież z różnych stron kraju. Prace pochodzą ze zbiorów Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Wystawa tutaj

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 czerwca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 czerwca 2020 r.

 

Msza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPMsza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPMsza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPMsza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPMsza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPMsza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPMsza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPMsza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPMsza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPMsza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPMsza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPMsza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPMsza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPMsza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPMsza święta w intencji województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/ UMWKPKoncert „Muzyczne listy Jana Pawła II do młodych”, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/UMWKPKoncert „Muzyczne listy Jana Pawła II do młodych”, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/UMWKPKoncert „Muzyczne listy Jana Pawła II do młodych”, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/UMWKPZłożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZłożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWieniec złożony pod tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II we Włocławku, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/UMWKPZłożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II we Włocławku, fot. Andrzej Goiński/UMWKPFlagi na Święto Województwa we Włocławku, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/UMWKPWystawa w rocznicę wizyty Jana Pawłą II, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/UMWKPWystawa w rocznicę wizyty Jana Pawłą II, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPSesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ot. Andrzej Goiński/UMWKPPublikacja „Poczet samorządowców województwa kujawsko-pomorskiego 1990-2020”, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPPublikacja „Poczet samorządowców województwa kujawsko-pomorskiego 1990-2020”, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPPublikacja „Poczet samorządowców województwa kujawsko-pomorskiego 1990-2020”, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP