Aktualności

Leping Ho, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Leping Ho, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Finał 28. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Szafarni

Po roku nieobecności, w Szafarni znowu rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu młodych adeptów sztuki pianistycznej. W dniach 12-16 maja odbył się w 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży, którego organizatorem nieprzerwanie od 29 lat jest Ośrodek Chopinowski.

 

Ośrodek w Szafarni zorganizował konkurs pianistyczny w formie hybrydowej. Młodzi pianiści z całego świata nadesłali swoje nagrania konkursowe, które zostały przesłuchane przez międzynarodowe grono jurorów obradujące w ośrodku.  Przez kolejne 4 dni uczestnicy konkursu rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: do 10, do 13 i do 16 roku życia. W  tegorocznej edycji Konkursu zakwalifikowanych został 55 uczestników z 15 krajów: Ukrainy, Słowacji, Kanady, Indonezji, Irlandii, Norwegii, Turcji, Litwy, Białorusi, Chin, Włoch, Japonii, Niemiec, Szwajcarii i Polski.

 

Tradycyjnie w skład międzynarodowego jury wchodzili uznani pianiści i pedagodzy. Podczas tej edycji konkursowe zmagania oceniali: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń (Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy) – przewodnicząca, prof. Izabella Darska-Havasi (Fundacja im. György’a Ferenczy’ego w Budapeszcie), prof. Maria Murawska (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy), prof. Martin von der Heydt (Hochschule für Künste Bremen), prof. Piotr Paleczny (Uniwersytetu Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. Andrzej Tatarski (Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu).

 

W niedzielę 16 maja podczas Koncertu Laureatów online odbyło się podsumowanie Konkursu oraz ogłoszenie nagród. Publiczność śledząca transmisję online mogła jeszcze raz wysłuchać nagrań wszystkich nagrodzonych pianistów.

 

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni jest jedną z instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskie, z którego budżetu współfinansowane zostało wydarzenie. Honorowym patreonem konkursu jest marszałek Piotr Całbecki.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni i

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

18 maj 2021 r.

 

28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniPei Lin Oisin, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniYiming Sun, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniLeping Ho, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni - jako zdjęcie główneAlicja Pia Borkowska, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniEryk Koszela, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniYehuda Propokowicz, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni