Aktualności

Otwarcie sali ślubów w chełmińskim ratuszu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Otwarcie sali ślubów w chełmińskim ratuszu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Odrestaurowana sala ślubów w chełmińskim ratuszu

Marszałek Piotr Całbecki i radna województwa Katarzyna Lubańska uczestniczyli w piątek (15 grudnia) w otwarciu odrestaurowanej dzięki marszałkowskiemu programowi ochrony zabytków sali ślubów (dawnej sali sądowej) w XVI-wiecznym chełmińskim ratuszu staromiejskim, który jest jednym z najcenniejszych zabytków województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Konserwacji i restauracji poddano dekoracje malarskie na ścianach i sklepieniu sali. Administrujące obiektem Muzeum Ziemi Chełmińskiej na realizacje tej inwestycji otrzymało 200 tys. złotych dotacji z budżetu województwa. Uroczystość otwarcia sali wpisała się w kalendarz obchodów 790. rocznicy lokacji Chełmna i prawa chełmińskiego, będącego odmianą lokacyjnego  prawa magdeburskiego.

 

Zobacz też: 17 milionów złotych na ochronę zabytków

 

Od prac budowlanych poprzez remonty konserwatorskie po restaurację dzieł sztuki – samorząd województwa od czternastu lat realizuje program ochrony kujawsko-pomorskich zabytków. W tym czasie na zadania związane z restauracją i remontami konserwatorskimi zabytkowych obiektów przekazał beneficjentom blisko 140 mln zł. Wsparcie pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach naszych programów regionalnych kolejnych perspektyw i budżetu województwa.

 

Czytaj także: Program ochrony zabytków: mamy się czym pochwalić

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

18 grudnia 2023 r.