Aktualności

Dotacja trafiła m.in. na remont dachu kościoła św. Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Dotacja trafiła m.in. na remont dachu kościoła św. Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

17 milionów złotych na ochronę zabytków

Od prac budowlanych poprzez remonty konserwatorskie po restaurację dzieł sztuki – samorząd województwa od 14 lat realizuje program ochrony kujawsko-pomorskich zabytków. Tegoroczne rekordowe wsparcie wyniosło blisko 17 mln zł. Umowy dotacyjne wręczyli we wtorek (23 sierpnia) przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Zdjęcia do pobrania

– Jesteśmy regionem niezwykle bogatym w zabytki, dlatego cieszy fakt, że nasz program, dzięki któremu przywracamy im dawną świetność, rokrocznie obejmuje kolejne obiekty. Chciałbym podziękować za państwa zaangażowanie, za to, że na co dzień troszczycie się o nasze dziedzictwo i zabiegacie o dotacje. Jako samorząd województwa będziemy nadal konsekwentnie wspierać wasze działania – mówił podczas spotkania wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

– Cyprian Kamil Norwid pisał, że „przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”. Dbanie o dziedzictwo naszej kultury to nie tylko obowiązek, ale także misja. Dzięki miejscom, które odzyskują swój blask zbliżamy się do dobra, prawdy i piękna. Za wzruszenia, które towarzyszą nam przy obcowaniu z zabytkami, serdecznie dziękuję – zwróciła się do beneficjentów przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Najwyższe przekazane w tym roku wsparcie wyniosło 300 tysięcy złotych. Wśród 197 wybranych do dofinansowania zadań są prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków.

Dotacje, na które składają się środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu województwa, umożliwią m.in.:

  • remont konserwatorski ścian neogotyckich kościoła parafialnego św. Mateusza w Bądkowie (powiat aleksandrowski),
  • kolejny etap prac przy pokryciu dachu wieży kościoła Wniebowzięcia NMP w Osieku (powiat brodnicki),
  • prace konserwatorskie elewacji południowej kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy (1910-1913),
  • konserwacja polichromii we wnętrzu kościoła parafialnego śś. Apostołów Piotra i Pawła w Tucznie (powiat inowrocławski),
  • kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich przy wyposażeniu cerkwi św. Mikołaja we Włocławku,
  • prace konserwatorskie chóru muzycznego z balustradą i prospektem organowym z kościoła parafialnego św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Świerczynkach (powiat toruński).

Lista dotacji z podziałem na powiaty (PDF)

Czytaj także Program ochrony zabytków: mamy się czym pochwalić

Program ochrony zabytków w liczbach:

  • program realizujemy od 14 lat
  • na realizację ponad2,2 tys. projektów trafiło dotychczas 144,5 mln zł
  • rekordowe 17 mln zł wyniosło ubiegłoroczne wsparcie
  • w 2022 roku dotacje trafiły na realizację 197 zadań na terenie całego regionu.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 sierpnia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2022 r.

Wręczenie umów dotacyjnych na ochronę zabytków, fot. Wojtek Szabelski dla UMWKPWręczenie umów dotacyjnych na ochronę zabytków, fot. Wojtek Szabelski dla UMWKPWręczenie umów dotacyjnych na ochronę zabytków, fot. Wojtek Szabelski dla UMWKPWręczenie umów dotacyjnych na ochronę zabytków, fot. Wojtek Szabelski dla UMWKPWręczenie umów dotacyjnych na ochronę zabytków, fot. Wojtek Szabelski dla UMWKPWręczenie umów dotacyjnych na ochronę zabytków, fot. Wojtek Szabelski dla UMWKPWręczenie umów dotacyjnych na ochronę zabytków, fot. Wojtek Szabelski dla UMWKPWręczenie umów dotacyjnych na ochronę zabytków, fot. Wojtek Szabelski dla UMWKPWręczenie umów dotacyjnych na ochronę zabytków, fot. Wojtek Szabelski dla UMWKP