Aktualności

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Nosząc maskę chronisz siebie i innych

Od miesiąca Urząd Marszałkowski koordynuje redystrybucję masek przeciwwirusowych, produkowanych przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Na własny użytek każdy z nas  może w prosty i szybki sposób wykonać maseczkę samodzielnie w domu (instrukcja poniżej). Na terenie całego kraju obowiązuje nakaz noszenia w przestrzeni publicznej masek zasłaniających usta i nos. Kujawsko-Pomorskie przeciw Covid-19

– Epidemia Covid-19 stawia nas indywidualnie i jako społeczność, przed niezwykle trudnym zadaniem. Jednym ze sposobów na zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa jest noszenie maseczek ochronnych. Bądźmy odpowiedzialni i w trosce o zdrowie własne i innych, stosujmy się do tych zaleceń – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

 W ostatnim czasie w internecie pojawiło się wiele instrukcji jak samodzielnie wykonać maskę na własny użytek. Jedną z nich publikujemy tutaj. Maseczkę możemy szybko i w prosty sposób wykonać samodzielnie w domu. Potrzebujemy do tego T-shirtu lub kawałka materiału i dwóch gumek.

Urząd Marszałkowski od miesiąca koordynuje redystrybucję masek przeciwwirusowych, produkowanych przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO). Do samorządów lokalnych dostarczono już 80 tysięcy maseczek. Trafiły m.in. do pracowników służby zdrowia i opieki społecznej oraz obsługi transportu publicznego. Obecnie samorządy odbierają kolejną, kolejną, ósmą transzę – 10 tysięcy sztuk.  Redystrybucja odbywa się zgodnie z zapotrzebowaniami zgłaszanymi przez gminy, miasta i starostwa powiatowe naszego województwa. Współpracujemy w tym zakresie ze 130 samorządami. Oceniamy, że naszą pomocą w zakupie masek przeciwwirusowych jest zainteresowanych blisko 80% jednostek samorządu terytorialnego w regionie. Współdziałają one aktywnie również między sobą w zakresie odbioru redystrybuowanych przez urząd maseczek i ich dostarczania potrzebującym na własnym terenie.

Szczególnym wsparciem, obejmującym m.in. pomoc w zakupie środków ochrony osobistej,  obejmiemy ponad 11 tysięcy pracowników sektora usług społecznych. Program ten przewiduje również wypłatę dodatkowych wynagrodzeń dla blisko 5 tysięcy pracowników na pierwszej linii, a także zakup 10 tysięcy testów diagnostycznych w kierunku Covid-19.  Pakiet wsparcia  systemu usług społecznych jest wart blisko 41 milionów złotych i jest częścią marszałkowskiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków. Więcej tutaj.

Program przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce naszego regionu, przygotowano z inicjatywy marszałka województwa.  Opiewa na łączną kwotę 740 milionów złotych. Znalazły się w nim m.in. wsparcie dla szpitali, dotacje i pożyczki dla przedsiębiorstw, nowe rozwiązania na rzecz instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej oraz zakupy i dystrybucja środków ochrony osobistej. Więcej w naszym materiale.

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

14 kwietnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2020 r.