Aktualności

Ośrodek wytchnieniowy w Górznie (ośrodek edukacji ekologicznej Wilga), fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl
Ośrodek wytchnieniowy w Górznie (ośrodek edukacji ekologicznej Wilga), fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl

Ponad 400 pobytów w ośrodkach wytchnieniowych

Od kilku miesięcy lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki z wytężeniem pracują na pierwszej linii walki z epidemią. To właśnie z myślą o nich od początku kwietnia w naszym regionie działają dwa ośrodki wytchnieniowe, w których personel medyczny może liczyć na odpoczynek w odosobnieniu i wsparcie psychologiczne. Nasza propozycja dla pracowników służby zdrowia spotkała się z zainteresowaniem europejskiej telewizji Euronews (materiał tutaj). Z wytchnieniówek skorzystało już ponad sto pięćdziesiąt osób, które zarezerwowały łącznie czterysta dwadzieścia noclegów. Ośrodek w Przysieku medycy wybierają najczęściej na miejsca jednodniowych pobytów, natomiast w ośrodku w Górznie chętnie zostają na dłużej. Czekamy na kolejne rezerwacje.

 

Nasze ośrodki wytchnieniowe służą tym, którzy codziennie narażają zdrowie i życie by służyć innym. Pobyty są bezpłatne, wszystkie koszty pokrywa samorząd województwa. Jestem zadowolony, że medycy tak chętnie korzystają z naszej oferty. To dowód na to, że ośrodki są odpowiedzią na ich potrzeby i dobrze spełniają swoją rolę – mówi marszałek Piotr Całbecki

 

Medycy korzystają z wytchnieniówek zorganizowanych w Górznie (ośrodek edukacji ekologicznej Wilga) i Przysieku (hotel Daglezja). Czeka na nich 70 miejsc w jednoosobowych pokojach z łazienkami, ale w każdej chwili możemy przyjąć jednocześnie nawet 100 osób, ponieważ do dyspozycji są również mobilne domy typu holenderskiego. Zapewniamy też zdalną pomoc psychologiczną i wyżywienie, książki i audiobooki udostępnione przez  Książnicę Kopernikańską w Toruniu oraz, jak w zwykłych hotelach, telewizję i internet. Możemy też zorganizować transport do każdego z ośrodków. Goście ośrodka w Przysieku mogą korzystać również z parku przy hotelu Daglezja. Ośrodek w Górznie oferuje spacery w lasach Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

 

Ośrodki dedykujemy białemu personelowi (lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym),  przede wszystkim pięciu kujawsko-pomorskich szpitali funkcjonujących w sytuacji epidemii w podwyższonej gotowości. Miejsca w nich udostępniamy zgodnie z zapotrzebowaniem tych placówek.

 

Ośrodki zostały zorganizowane w uzgodnieniu z właściwymi służbami sanitarnymi, z uwzględnieniem reżimu przeciwepidemicznego. Korzystający z nich nie kontaktują się bezpośrednio z personelem obiektów hotelowych. Pokoje są dezynfekowane każdorazowo po ich zwolnieniu przez certyfikowaną wyspecjalizowaną firmę. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że miejsca te nie są przeznaczone dla osób chorych czy zarażonych.

 

Inicjatywa została dobrze przyjęta przez środowisko medyczne, Ośrodek w Przysieku służy jako miejsce krótkich pobytów (noclegowych, na przykład po dyżurze w szpitalu), natomiast Górzno do dwu-trzydniowych pobytów wytchnieniowych po dłuższych okresach wytężonej pracy.

 

Kontakt dla zainteresowanych: Katarzyna Wilczyńska, tel. 660 667 943.

 

Środki na realizację wartego 740 milionów złotych, samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.   Wykorzystano dostępne jeszcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2014 – 2020  wolne środki, na co zgodziła się  Komisja Europejska.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 kwietnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 czerwca 2020 r.

 

Ośrodek wytchnieniowy w Górznie (ośrodek edukacji ekologicznej Wilga), fot. Szymon Zdziebło tarantoga.plMobilny dom typu holenderskiego, fot. Mikołaj KurasOśrodek wytchnieniowy w Przysieku (hotel Daglezja), fot. Mikołaj Kuras