Aktualności

Członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska medal Unitas Durat wręczyła Helenie Barcz, fot. Andrzej Goiński
Członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska medal Unitas Durat wręczyła Helenie Barcz, fot. Andrzej Goiński

Medale Unitas Durat dla kolejnych świadków historii

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości honorujemy, mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej. W ubiegły czwartek (20 września) medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska wręczyła Helenie Barcz z miejscowości Rybiny (powiat radziejowski) i Irenie Skierskiej z Tłuchowa (powita lipnowski).

Dzieciństwo i młodość osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Członek zarządu Jędrzejewska odwiedziła stulatki w ich domach. Wysłuchała ich historii i życzyła zdrowia i kolejnych lat życia. Biogramy rówieśniczek Niepodległej.

Jutro (25 września) wiceprzewodniczący sejmiku Adam Banaszek wręczy medal Janowi Ciemnoczołowskiemu z Rogowa (powiat żniński), a w najbliższy czwartek (27 września) wicemarszałek Zbigniew Ostrowski spotka się z Urszulą Jędrzejczak i Heleną Sobecką z Bydgoszczy.

Do tej pory medal Unitas Durat wręczyliśmy prawie osiemdziesięciu  osobom. Każda uhonorowanych niesie ze sobą wyjątkową historię. Wiele z nich prowadziło gospodarstwa rolne, zajmowało się domem i wychowywaniem kolejnych pokoleń. Wśród stulatków są także bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i na frontach Europy, odznaczani za męstwo i honor. Członkowie zarządu i radni, którzy odwiedzili rówieśników Niepodległej wysłuchali także historii o dziejach krawiectwa, cukiernictwa, fryzjerstwa, pielęgniarstwa, szkolnictwa, księgowości i handlu na terenach naszego regionu. Do tej pory niektórzy z nich są aktywni, czytają książki, interesują się życiem rodzinnym, a nawet zajmują się rzeźbiarstwem. Biogramy wszystkich uhonorowanych znajdują się w naszej zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.

O rówieśnikach Niepodległej, uhonorowanych medalami marszałka, pisaliśmy w materiałach:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 września 2018 r.

Członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska medal Unitas Durat wręczyła Helenie Barcz, fot. Andrzej GoińskiCzłonek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska medal Unitas Durat wręczyła Helenie Barcz, fot. Andrzej GoińskiCzłonek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska medal Unitas Durat wręczyła Helenie Barcz, fot. Andrzej GoińskiCzłonek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska medal Unitas Durat wręczyła Helenie Barcz, fot. Andrzej Goiński