Aktualności

Przewodniczący sejmiku Ryszard Bober odwiedził Bronisławę Przeracką w dniu jej setnych urodzin, fot. Andrzej Goiński
Przewodniczący sejmiku Ryszard Bober odwiedził Bronisławę Przeracką w dniu jej setnych urodzin, fot. Andrzej Goiński

Honorujemy świadków naszej historii

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości honorujemy, mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej. Do tej pory specjalny medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis wręczyliśmy sześćdziesięciu dwóm stulatkom, świadkom historii ostatniego stulecia.

Dzieciństwo i młodość osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Każda uhonorowanych osób niesie ze sobą wyjątkową historię. Wiele z nich prowadziło gospodarstwa rolne, zajmowało się domem i wychowywaniem kolejnych pokoleń. Wśród stulatków są także bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i na frontach Europy, odznaczani za męstwo i honor. Członkowie zarządu i radni, którzy odwiedzili rówieśników Niepodległej wysłuchali także historii o dziejach krawiectwa, cukiernictwa, fryzjerstwa, pielęgniarstwa, szkolnictwa, księgowości i handlu na terenach naszego regionu. Do tej pory niektórzy z nich są aktywni, czytają książki, interesują się życiem rodzinnym, a nawet zajmują się rzeźbiarstwem. Biogramy wszystkich uhonorowanych znajdują się w naszej zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.

Wczoraj (4 września) w miejscowości Radoszki w Gminie Bartniczka (powiat brodnicki) odbyła się wyjątkowa wizyta. Przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober odwiedził i wręczył medal Bronisławie Przerackiej w dniu jej setnych rodzin. Gościem sto piątych urodzin Zofii Gawarkiewicz w Szpetalu Górnym w Gminie Fabianki (powiat włocławski) był radny województwa Stanisław Pawlak. Kolejne medale w czwartek (6 września) trzem bydgoszczankom Franciszce Kwiatkowskiej, Helenie Piotrowskiej i Genowefie Kuźmińskiej wręczy wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, a w piątek (7 września) Stefanii Pruszak z Wielkiego Gacna w powiecie tucholskim radna Agnieszka Kłopotek. Z kolei w ubiegłą środę (29 września) przewodniczący sejmiku Bober i radny województwa Piotr Kwiatkowski spotkali się z mieszkankami Golubia-Dobrzynia Genowefą Wnuczyńską i Kazimierą Słowik, a sobotę (1 września) przewodniczący wręczył medal Magdalenie Skrzyńskiej z Tadajewa w powiecie brodnickim. W następnych tygodniach wręczymy medale kolejnym osobom.

Nie udało nam się dotrzeć do wszystkich seniorów z tej grupy wiekowej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa urodzonych w 1918 roku  i wcześniej (którzy dotąd nie odebrali marszałkowskiego wyróżnienia) lub ich rodziny i opiekunów do kontaktu w tej sprawie pod numerem telefonu 56 62 18 521.

O rówieśnikach Niepodległej, uhonorowanych medalami marszałka, pisaliśmy w materiałach:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 września 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 września 2018 r.

Przewodniczący sejmiku Ryszard Bober odwiedził Bronisławę Przeracką w dniu jej setnych urodzin, fot. Andrzej GoińskiPrzewodniczący sejmiku Ryszard Bober odwiedził Bronisławę Przeracką w dniu jej setnych urodzin, fot. Andrzej GoińskiPrzewodniczący sejmiku Ryszard Bober odwiedził Bronisławę Przeracką w dniu jej setnych urodzin, fot. Andrzej GoińskiPrzewodniczący sejmiku Ryszard Bober odwiedził Bronisławę Przeracką w dniu jej setnych urodzin, fot. Andrzej GoińskiPrzewodniczący sejmiku Ryszard Bober odwiedził Bronisławę Przeracką w dniu jej setnych urodzin, fot. Andrzej GoińskiPrzewodniczący sejmiku Ryszard Bober odwiedził Bronisławę Przeracką w dniu jej setnych urodzin, fot. Andrzej GoińskiSto piąte urodziny Zofii Gawarkiewicz, fot. Andrzej GoińskiSto piąte urodziny Zofii Gawarkiewicz, fot. Andrzej GoińskiSto piąte urodziny Zofii Gawarkiewicz, fot. Andrzej GoińskiSto piąte urodziny Zofii Gawarkiewicz, fot. Andrzej Goiński