Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Rówieśnicy Niepodległej

W roku stulecia odzyskania Niepodległości w sposób szczególny honorujemy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów urodzonych w latach 1912-1918, była początkiem serii spotkań z reprezentantami tej grupy wiekowej. Przez cały rok samorządowcy, radni i członkowie zarządu województwa, będą im składać wizyty z wyrazami uszanowania i słuchać co mają nam do powiedzenia.

 

W tym miejscu będziemy publikować biogramy i fotografie rówieśników Niepodległej.

 

 

 

Helena Spalding

Setne urodziny Heleny Spalding, fot. Mikołaj Kuras

Helena Spalding z domu Miiller, urodziła się 19 czerwca 1919 roku w Kurojadach.  Tata Antoni był młynarzem, a mama Marianna gospodynią domową. Pani Helena miała trzy siostry.

Czytaj więcej

Janina Górska

Setne urodziny Janiny Górskiej, fot. Mikołaj Kuras

Janina Górska urodziła się 21 czerwca 1919 r. w miejscowości Chojny w gminie Lututów w powiecie wieluńskim, jako córka Szczepana i Antoniny Grzelak z domu Kołodziejczyk.

Czytaj więcej

Władysława Drewnowska

Władysława Drewnowska z wnuczką Beatą

Władysława Drewnowska z domu Biskup, córka Józefy i Michała, urodziła się 7 czerwca 1919 roku w Makoszynie  (pow. Opatów, woj. kieleckie).

Czytaj więcej

Stanisława Glac

Stanisława Glac, fot. Andrzej Goiński

Stanisława Glac urodziła się 31 maja 1919 roku w Lubieniach, powiat jaworowski w województwie lwowskim w rodzinie Marcina i Agnieszki (zd. Chwiej) Schodzińskich.

Czytaj więcej

Franciszka Gawłowicz

Wizyta wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego u  Franciszki Gawłowicz, fot. Filip Kowalkowski

Franciszka Gawłowicz z domu Gorlas urodziła się 17 marca 1915 roku w Niemczech, w miejscowości Reklinghausen. Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Miała dwanaścioro starszego rodzeństwa. Jej rodzice, Szczepan i Elżbieta Gorlas (z domu Schwarz), wywodzili się z Wielkopolski, z okolic Śmigla. Jak wielu mieszkańców dawnego zaboru pruskiego na początku XX wieku przybyli do Zagłębia Ruhry „za chlebem”, w poszukiwaniu pracy w  rozwijającym się w Nadrenii Północnej Westfalii przemyśle.

Czytaj więcej

Bronisława Kręcicka

Uroczystość setnych urodzin Bronisławy Kręcickiej, fot. UG Włocławek

Bronisława Kręcicka z domu Ryniec urodziła się 25 lutego 1919 w Warząchewce Niemieckiej (dzisiaj miejscowość ta nosi nazwę Warząchewka Nowa).

Czytaj więcej

Aurelia Liwińska

Aurelia Liwińska, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Aurelia Liwińska urodziła się w 24 lipca 1917 roku w majątku Kołbanie na Wołyniu w patriotycznej, polskiej rodzinie, jako piąte dziecko Aliny z Kurowskich i Mariana Zaleskiego herbu „Dołęga”. Wychowywała się w środowisku wielokulturowym, wielowyznaniowym.

Czytaj więcej

Maria Helena Sworowska

Maria Sworowska, fot. Andrzej Goiński

Maria Helena Sworowska z domu Kuffel urodziła się 8 grudnia 1918 roku w Świekatowie, jako jedna z siedemnaściorga dzieci swojego ojca (z pierwszego małżeństwa 6 a z drugiego 11 dzieci).

Czytaj więcej

Genowefa Bartkowska

fot. Filip Kowalkowski

Genowefa Bartkowska, z domu Witecka, urodziła się 25 lutego 1917 roku w Łabiszynie jako jedno z jedenaściorga dzieci gorzelnianego, tj. kierownika gorzelni należącej do hrabiego Zygmunta Skórzewskiego, właściciela pałacu w Lubostroniu. Swoje dzieciństwo i młodzieńcze lata w okresie międzywojennym spędziła też w Lubostroniu, w towarzystwie właścicieli majątku. Jak wspomina, była „panną do towarzystwa” rodziny Skórzewskich.

Czytaj więcej

Helena Ziółkowska

Helena Ziółkowska

Helena Ziółkowska urodziła się 16 stycznia 1919 roku w miejscowości Kosadka niedaleko Sieradza.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone