Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Rówieśnicy Niepodległej

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis

 

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.

Medale Unitas Durat pragniemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia.

Zapraszamy do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

W zakładce Rówieśnicy Niepodległej publikujemy biogramy i fotografie wszystkich uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Jadwiga Waszewska

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Jadwidze Waszewskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Jadwiga Waszewska mieszkała w kilku miejscowościach na obszarze naszego województwa. Wychowywała się w okolicach Rypina, a od blisko pół wieku jest mieszkanką powiatu chełmińskiego. Ma czwórkę dzieci i przez lata poświęcała się opiece nad licznymi wnukami.

Czytaj więcej

Franciszka Wiatrowska

Franciszka Wiatrowska, fot. nadesłane przez rodzinę

Franciszka Wiatrowska pochodzi z Małopolski – skąd, gdy była dzieckiem, jej rodzina przeniosła się do naszego regionu. Dzięki jej pracy przez lata wytwory mięsne mogły gościć na stołach mieszkańców Kołodziejewa i okolic. W wolnych chwilach zajmowała się ogrodem, który był wielokrotnie nagradzany w lokalnych konkursach.

Czytaj więcej

Gertruda Sitarek

Gertruda Sitarek, fot. nadesłane przez rodzinę

Gertruda Sitarek urodziła się w Niemczech. Gdy miała kilka miesięcy jej rodzice przeprowadzili się do Bydgoszczy, miasta, w którym się wychowała, i w którym mieszka do dziś. Od młodości lubi śpiewać, a najwięcej przyjemności sprawiała jej zawsze praca na świeżym powietrzu i pielęgnacja ogrodu.

Czytaj więcej

Kunegunda Witkowska

Kunegunda Witkowska, fot. nadesłane przez rodzinę

Kunegunda Witkowska jest opiekuńczą i życzliwą osobą, która zawsze myślała o innych. Nie odmawiała pomocy potrzebującym nawet jeśli groziło to poważnymi konsekwencjami podczas okupacji okresu drugiej wojny światowej. Przez lata pracę związaną z handlem łączyła z troską o dom i wychowywaniem dzieci.

Czytaj więcej

Celina Łukiewska

Celina Łukiewska, fot. nadesłane przez rodzinę

Celina Łukiewska jest miłośniczką powieści historycznych. Od młodości zaczytywała się w dzieła Henryka Sienkiewicza i chętnie sięgała po inne książki. Jest towarzyską i rodzinną osobą, która doczekała się licznych wnuków, prawnuków i praprawnuków.

Czytaj więcej

Maria Jamrus

Maria Jamrus, fot. nadesłane przez rodzinę

Maria Jamrus pochodzi z Podkarpacia. Do naszego regionu przeniosła się w młodości. To ciekawa świata osoba, która interesuje się geografią i bardzo dobrze posługuje się językiem niemieckim.

Czytaj więcej

Ksawera Elwertowska

Ksawera Elwertowska, fot. nadesłane przez rodzinę

Ksawera Elwertowska ma liczną i wielopokoleniową rodzinę. Wychowała dwie córki i dwóch synów, jest babcią, prababcią oraz praprababcią dla trzynaściorga wnucząt, trzydziestu dwojga prawnucząt i siedmiorga praprawnucząt.

Czytaj więcej

Kazimiera Agata Raszka

Wręczenie medalu pani Kazimierze Agacie Raszce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Kazimiera Agata Raszka od zawsze dużą wagę przywiązywała do edukacji swoich trzech synów i licznych wnuków, którymi opiekowała się po przejściu na emeryturę. Doczekała się dziewięciorga wnucząt i dwanaściorga prawnucząt chętnie odwiedzających swoją babcię i prababcię. 

Czytaj więcej

Czesława Borkowska

Czesława Borkowska z medalem Unitas Durat, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Czesława Borkowska przez całe swoje życie była związana z regionem powiatu rypińskiego. Mieszkała w Sadłowie, Ugoszczu i Piskorycznie, a ostatecznie osiadła w miejswości Brzuze, gdzie wraz z mężem prowadziła gospodarstwo rolne. Pracę łączyła z wychowaniem 6 dzieci, doczekała się także 14 wnucząt oraz 21 prawnucząt, którzy chętnie ją odwiedzają.

Czytaj więcej

Helena Ksiąszka

Helena Ksiąszka, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Helena Ksiąszka obdarzona jest talentem artystycznym. Wśród rodzinnych pamiątek znajduje się wiele pięknych i zdobnych w kwieciste wzory serwet jej autorstwa. Do dziś pisze posługując się kaligrafią, a do jej ulubionych książkowych pozycji należą biografie wybitnych ludzi kultury.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone