Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Rówieśnicy Niepodległej

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis

 

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.

Medale Unitas Durat pragniemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia.

Zapraszamy do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

W zakładce Rówieśnicy Niepodległej publikujemy biogramy i fotografie wszystkich uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Joanna Ziółkowska

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Joanna Ziółkowska (z domu Reusz), urodziła się 30 lipca 1920 roku w miejscowości Żur w powiecie świeckim. Przyszła na świat jako czwarte z jedenaściorga dzieci Marty i Augustyna. Jej ojciec był młynarzem.

Czytaj więcej

Klara Szatkowska

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Klara Szatkowska (z domu Nieżurawska) urodziła się 26 lipca 1920 roku w Janiej Górze (gmina Świekatowo, powiat świecki). Jest najstarszą córką z trojga dzieci Weroniki i Franciszka. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne.

Czytaj więcej

Anna Kucharzewska

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Anna Kucharzewska, córka Michała i Stefanii Dudczak, urodziła się 10 lipca 1920 roku w Marcjanowie koło Kalisza (woj. wielkopolskie), jako trzecie z ośmiorga dzieci. W okresie międzywojennym rodzina kilkukrotnie zmieniała miejsce zamieszkania. W latach trzydziestych państwo Dudczak przenieśli się na tereny obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Mieszkali w Kijewie Pomorskim (powiat inowrocławski), potem w Papowie Biskupim (powiat chełmiński), gdzie Anna uczęszczała do szkoły podstawowej, a następnie osiedlili się w Głuchowie koło Chełmży (powiat toruński).

Czytaj więcej

Irena Kazanecka

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Irena Kazanecka, córka Marty i Mariana Małkiewiczów, urodziła się 26 kwietnia 1920 roku w Łąkiem w powiecie lipnowskim. Miała brata i dwie siostry. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne.

Czytaj więcej

Stefania Gindera

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Stefania Gindera (z domu Malinowska) urodziła się 27 kwietnia 1920 roku w miejscowości Hamer w obecnym powiecie golubsko-dobrzyńskim. Jest jedną z dziesięciorga dzieci Bronisławy i Bernarda. Rodzice pochodzili z Pluskowęs (powiat golubsko-dobrzyński). Ojciec był kowalem, zmarł, gdy córka miała 16 lat.

Czytaj więcej

Władysława Pęczek

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Władysława Pęczek, córka Bolesławy i Bronisława Nowastowskich, urodziła się 19 czerwca 1919 roku w Wąsoszu w powiecie nakielskim. Przyszła na świat jako dziewiąta z trzynaściorga dzieci.

Czytaj więcej

Felicja Kreft

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Felicja Kreft (z domu Mendat), córka Feliksa i Marty, przyszła na świat 3 czerwca 1920 roku we wsi Górale w powiecie brodnickim. Miała dwie siostry i trzech braci.

Czytaj więcej

Weronika Pieńczewska

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Weronika Pieńczewska urodziła się 11 stycznia 1920 roku w Skąpem koło Chełmży (powiat toruński), jako dziewiąte dziecko Elżbiety i Teodora Bajińskich.

Czytaj więcej

Józefa Trawińska

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Józefa Trawińska (z domu Dziubich), córka Stanisławy i Franciszka, urodziła się 18 marca 1920 roku w Skibinie (powiat radziejowski). Pochodziła z wielodzietnej rodziny.

Czytaj więcej

Klara Mańkowska

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Klara Mańkowska, córka  Franciszki (z domu Sygit) i Jana Szałkiewiczów urodziła się 16 kwietnia 1920 roku w Radziejowie. Miała sześcioro rodzeństwa - dwie siostry i czterech braci.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone