Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Rówieśnicy Niepodległej

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis

 

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.

Medale Unitas Durat pragniemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia.

Zapraszamy do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

W zakładce Rówieśnicy Niepodległej publikujemy biogramy i fotografie wszystkich uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Marianna Stankiewicz

Marianna Stankiewicz, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marianna Stankiewicz, z domu Schodowska, urodziła się 27 września 1922 w Chełmży. Córka Weronki i Ignacego w czasie II wojny światowej była deportowana do pracy przymusowej w Niemczech, gdzie urodziła córkę. Miała troje dzieci. Po powrocie do ojczyzny zamieszkała w Toruniu. Pracowała w Torpo, czyli dawnym toruńskim przedsiębiorstwie przemysłu odzieżowego.

Czytaj więcej

Władysława Zielińska

Władysława Zielińska, fot. archiwum rodziny

Władysława Zielińska na świat przyszła 7 września 1922 roku w Zegartowicach (województwo pomorskie). Jej matka miała na imię Rozalia, a ojciec, Stanisław Cieszyński, był znanym kowalem. Pani Władysława miała dziewięcioro rodzeństwa – pięć sióstr i czterech braci. Ukończyła szkołę podstawową w Nawrze (powiat toruński). Przez całe życie była związana z Kujawami i Pomorzem.

Czytaj więcej

Jerzy Skupniewicz

Jerzy Skupniewicz, fot. Lech Kamiński dla UMT

24 sierpnia 1922 roku na świat przyszedł Jerzy Stefan Skupniewicz. Od młodości związany z Toruniem, gdzie już podczas okupacji uczył się i pracował w warsztacie naprawy samochodów „W. Katafias”, reperując maszyny do pisania, liczenia czy szycia, a także motocykle i samochody. Z motoryzacją i techniką precyzyjną związał swoją karierę zawodową.

Czytaj więcej

Józef Jakubaszek

Józef Jakubaszek, fot. archiwum rodziny

Józef Jakubaszek urodził się 15 sierpnia 1922 roku w Iłowie (województwo lubelskie). Syn Marianny i Michała, miał czterech braci i trzy siostry. Gdy miał 11 lat matka zmarła, a cały trud wychowywania ośmiorga dzieci spoczął na ojcu. W domu rodzinnym panowała atmosfera patriotyzmu i religiności, starsi bracia służyli w Armii Krajowej, brat Jan został kapłanem.

Czytaj więcej

Janina Uzarowska

Janina Uzarowska, fot. archiwum rodziny

10 sierpnia 1922 roku na świat przyszła Janina Uzarowska, z domu Głowacka.

Czytaj więcej

Anna Raczyńska

Anna Raczyńska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

13 sierpnia 1922 roku w Krakowie na świat przyszła Anna Raczyńska z domu Górska. Dzieciństwo spędziła w Katowicach, gdzie jej ojciec, dr Kazimierz Górski, był ordynatorem chirurgii w szpitalu górniczym. Ojcowski autorytet i wzór wzbudzał w pani Annie pragnienie, aby w przyszłości również zostać lekarzem.

Czytaj więcej

Helena Kwiatkowska

Helena Kwiatkowska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Helena Kwiatkowska, córka Wiktorii i Józefa Kaźmierczaków, przyszła na świat 17 czerwca 1922 roku w Starym Radziejowie (powiat radziejowski). Pochodzi z wielodzietnej rodziny, miała ośmioro rodzeństwa. Uczęszczała do szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości. Wybuch II wojny światowej spowodował, że Kaźmierczakowie zostali wysiedleni. Pani Helena wraz z rodzeństwem pracowała w okolicznych gospodarstwach rolnych zajętych przez Niemców. Gdy konflikt zbrojny zakończył się, powrócili do własnego domu.

Czytaj więcej

Joanna Malińska

Joanna Malińska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Joanna Malińska, z domu Mierzejewska, urodziła się 10 czerwca 1922 roku w Trlągu (powiat inowrocławski). Mieszkała w tej miejscowości do siedemnastego roku życia. Córka Łucji i Michała pochodziła z licznej rodziny, miała siedmioro rodzeństwa – 3 siostry i 4 braci. Jedna z sióstr, Marianna Karaszewska, w 2020 roku świętowała swój setny jubileusz i również została odznaczona medalem marszałka.

Czytaj więcej

Genowefa Mielcarska

Genowefa Mielcarska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Genowefa Mielcarska urodziła się 27 stycznia 1922 roku w Brukach Unisławskich. Następnie mieszkała w pobliskich Otowicach, do szkoły podstawowej uczęszczała do Dąbrowy Chełmińskiej. Jest osobą wierzącą, wspomina częste odwiedziny parafii w Boluminku.

Czytaj więcej

Zdzisław Tabisz

Zdzisław Tabisz, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Zdzisław Tabisz, syn Izydory i Bartłomieja, na świat przyszedł 13 czerwca 1922 roku w Jaćmierzu (obecnie województwo podkarpackie). Jeszcze w dzieciństwie wraz z rodziną przeprowadzili się do Wronowów (powiat mogileński).

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone