Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Rówieśnicy Niepodległej

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis

 

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.

Medale Unitas Durat pragniemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia.

Zapraszamy do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

W zakładce Rówieśnicy Niepodległej publikujemy biogramy i fotografie wszystkich uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Janina Robaczewska

Wręczenie medalu pani Janinie Robaczewskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Z pasją od najmłodszych lat poświęcała się kształceniu innych. Przygodę z nauczaniem rozpoczęła jako młoda kobieta, ryzykując życie podczas drugiej wojny światowej. Za swoje dokonania w dziedzinie edukacji była wielokrotnie nagradzana, a jej zaangażowanie wpłynęło na liczne pokolenia uczniów i pedagogów.

Czytaj więcej

Helena Pawłowska

Wręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKP

Od najmłodszych lat związana jest z Chełmżą, miastem w powiecie toruńskim, gdzie przetrwała drugą wojnę światową, a później przez wiele lat pracowała, wychowując dzieci i opiekując się domem. W wolnych chwilach przygotowywała wypieki, które cenili jej najbliżsi i znajomi.

Czytaj więcej

Wanda Brudzińska

Pani Wanda Brudzińska, fot. archiwum rodzinne

Przez wiele lat pracowała w Banku Spółdzielczym w Boniewie w powiecie włocławskim i do dziś utrzymuje kontakt ze swoimi dawnymi współpracownikami, którzy m.in. wysyłają jej  życzenia z okazji urodzin. Zawsze pomagała innym i dbała o wykształcenie swoich dzieci, a wnuki chętnie uczyła tabliczki mnożenia.

Czytaj więcej

Ludwika Bączyk

Wręczenie medalu pani Ludwice Bączyk, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Jest pełną empatii osobą, która przetrwała pobyt na Syberii i przez lata opiekowała się bliskimi oraz pomagała innym, zwłaszcza seniorom z sąsiedztwa. Posiada także świetną pamięć - potrafi m.in. wymienić nazwiska kolegów i koleżanek, z którymi chodziła do szkoły podstawowej.

Czytaj więcej

Zofia Rosalska

Zofia Rosalska, fot. archiwum rodzinne

Zofia Rosalska urodziła się 29 czerwca 1921 roku w Bydgoszczy jako córka Jana i Stanisławy Szatkowskich. Miała trzech braci. W młodości razem z rodziną przeniosła się do Wtelna (powiat bydgoski), w którym ukończyła szkołę podstawową.

Czytaj więcej

Waleria Szcząchor

Wręczenie medalu Walerii Szczołchor, for. Mikołaj Kuras

Mimo, że wiele lat spędziła mieszkając w Elbląg, to w naszym regionie, z którego pochodzi, spędziła najwięcej lat swojego długiego, pełnego pracy życia. W przerwach od zajmowania się gospodarstwem rolnym, czas najchętniej spędzała w swoim ogrodzie, gdzie pielęgnowała kwiaty.

Czytaj więcej

Wanda Błaczkowska

Wanda Błaczkowska, fot. archiwum UMWKP

Życie ciężko doświadczyło ją utratą bliskich, ale to właśnie w rodzinie i wierze znajduje największe wsparcie. Zawsze najlepiej dogadywała się z najmłodszymi, trojgiem wnucząt, którymi się opiekowała oraz pięciorgiem prawnucząt, chętnie odwiedzających prababcię.

Czytaj więcej

Tadeusz Wierzbicki

Tadeusz Wierzbicki, fot. archiwum rodzinne

Przez lata oddany pracy na łonie natury był nauczycielem i mentorem dla wielu pokoleń młodych leśników, którzy mieli okazję współpracować z nim w lasach Pojezierza Krajeńskiego. Jak wspominają najbliżsi -zawsze zachęca do zdrowego trybu życia, kontaktu z przyrodą oraz ciągłego samorozwoju.

Czytaj więcej

Romana Zwolińska

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wojna, która odcisnęła na niej znaczne piętno sprawiła, że do dziś bardzo przejmuje się losami ojczyzny i jest na bieżąco z wydarzeniami mającymi miejsce w kraju. Ciężko pracowała prowadząc gospodarstwo rolne w Ostrowitem, gdzie zamieszkała po wojnie razem z mężem uczącym w lokalnej szkole.

Czytaj więcej

Irena Ciemna

Wręczenie medalu pani Irenie Ciemnej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Latami gościła mieszkańców naszego regionu w swoich kawiarniach w Solcu Kujawskim, a później w Gniewkowie i do dziś lubi, gdy ktoś składa jej odwiedziny, zwłaszcza liczne wnuki, prawnuki oraz praprawnuki, których razem doczekała się trzydzieściorga ośmiorga.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone