Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Rówieśnicy Niepodległej

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis

 

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.

Medale Unitas Durat pragniemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia.

Zapraszamy do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

W zakładce Rówieśnicy Niepodległej publikujemy biogramy i fotografie wszystkich uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Edmund Bałka

Edmunt Bałka, fot. Filip Kowalkowski dla  UMWKP

Edmund Bałka lubi przyrodę i pracę na świeżym powietrzu. Nestor posiada ogródek działkowy, który sam pielęgnuje, i w którym chętnie spędza czas wśród zieleni.

Czytaj więcej

Wanda Miłoszewska

Wanda Miłoszewska, zdjęcie nadesłane przez rodzinę

Wanda Miłoszewska urodziła się na terenie Niemiec, skąd w młodości jej rodzina przeniosła się na Śląsk, skąd po latach seniorka przeprowadziła się do naszego regionu.

Czytaj więcej

Wanda Łabędzka

Wanda Łabędzka, zdjęcie nadesłane przez rodzinę

Wanda Łabędzka pochodzi z Bydgoszczy. Z miastem tym jubilatka była związana przez całe swoje życie. W trakcie wojny kombatantka walczyła w Powstaniu Warszawskim, później powróciła w swoje rodzinne strony.

Czytaj więcej

Marianna Stasiak

Marianna Stasiak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marianna Stasiak urodziła się 16 listopada 1920 roku we wsi Płowce (powiat radziejowski). Była pierwszym dzieckiem w rodzinie państwa Weroniki i Franciszka Chrupków. Wychowywała się wraz z siedmiorgiem rodzeństwa.

Czytaj więcej

Marianna Karbowińska

Marianna Karbowińska, zdjęcie nadesłane przez rodzinę

Marianna Karbowińska pochodzi z okolic Torunia. Większość życia wraz z bliskim mieszkała w Łążynie na terenie powiatu toruńskiego. Mimo, że od lat wraz z córką mieszka w mieście chętnie wraca myślami do rodzinnej wsi.

Czytaj więcej

Maksymilan Szymański

Maksymilan Szymański, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKP

Maksymilian Szymański urodził się 18 listopada 1920 roku w Radoszkach (powiat brodnicki), jako najstarszy z trzech synów Walerii i Andrzeja.

Czytaj więcej

Karolina Bujak

Karolina Bujak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Karolina Bujak uwielbia kwiaty. Miłość do roślin to nie tylko hobby jubilatki, był to też sposób na zarabianie. Każdy kto odwiedził jej rodzinny dom podziwiał piękne bukiety goździków i innych roślin ozdobnych, które wraz z mężem uprawiała.

Czytaj więcej

Janina Lewandowska

Janina Lewandowska, zdjęcie nadesłane przez rodzinę

Janina Lewandowska (z domu Małek) pochodzi z Lubelszczyzny. Krótko po jej narodzinach rodzina przeniosła się na Kujawy, gdzie jubilatka mieszkała przez całe swoje życie.

Czytaj więcej

Janina Bocianowska

Janina Bocianowska, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKP

Janina Bocianowska dużą część swojego życia poświęciła działalności społecznej. Seniorka od zawsze lubiła przebywać wśród ludzi. To bardzo towarzyska i pomocna osoba, która w swoim pracowitym życiu podejmowała wiele lokalnych inicjatyw.

Czytaj więcej

Henryk Jasiński

Henryk Jasiński, zdjęcie nadesłane przez rodzinę

Henryk Jasiński młodość spędził na wschodnich kresach Polski. Po wojnie jako oficer przeniesiony do rezerwy osiedlił się w naszym regionie i zajął rolnictwem.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone