Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Rówieśnicy Niepodległej

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis

 

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.

Medale Unitas Durat pragniemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia.

Zapraszamy do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

W zakładce Rówieśnicy Niepodległej publikujemy biogramy i fotografie wszystkich uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Piotr Bogorodź

Marszałek Piotr Całbecki z urodzinową wizytą u pana Piotra Bogorodzia, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Podczas drugiej wojny światowej walczył za ojczyznę, a pojmany przez Armię Czerwoną uciekł z syberyjskiego obozu, pokonując długą drogę do domu. W czasie służby w pułku Ułanów Wileńskich rozpoczęło się jego zamiłowanie do opieki nad zwierzętami, które po wojnie przez wiele lat rozwijał na Warmii. W młodości czasowo przebywał w Bydgoszczy, gdzie ukończył szkołę weterynaryjną. Do naszego regionu powrócił w wieku 105 lat i zamieszkał w Toruniu.

Czytaj więcej

Zygfryd Grzybowski

Zygfryd Grzybowski z medalem Unitas Durat, fot. nadesłane przez rodzinę

Pasją pana Zygfryda są konie, już jako młody mężczyzna pracował w stadninie księżnej Czartoryskiej w Krasnem. Z Mazowsza przeniósł się do powiatu grudziądzkiego, gdzie prowadził własną hodowlę. Przez całe życie ciężko pracował i zawsze chętnie pomagał innym.

Czytaj więcej

Stanisława Mężydło

Stanisława Mężydło, fot. archiwum rodzinne

Pochodzi z Wielkopolski, skąd w młodości wspólnie z rodziną przeniosła się do naszego regionu. Zawsze lubiła zajmować się ogrodem, a po przejściu na emeryturę chętnie brała udział w spotkaniach miejscowej grupy „Inicjatywa Kobiet”. 

Czytaj więcej

Helena Kowalska

Helena Kowalska, fot. archwium rodzinne

Niemal całe jej życie związane jest z Toruniem, w którym mieszka od 1923 roku. Pamięta dobrze miasto czasu niemieckiej okupacji i jego powojenne dzieje. Interesuje ją zwłaszcza najnowsza historia grodu Kopernika.

Czytaj więcej

Mieczysława Rataj

Mieczysława Rataj, fot. archiwum rodzinne

Z pasją poświęcała się zawsze pracom w swoim ogrodzie i kwiatom, za które była wielokrotnie nagradzana. Jest towarzyską i otwartą osobą, przez lata dbającą o rodzinne gospodarstwo i dom. Doczekała się licznej, wielopokoleniowej rodziny.

Czytaj więcej

Irena Bronisława Walczak

Wręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Urodziła się na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, ale ostatecznie na stałe zamieszkała w naszym regionie, gdzie przez lata prowadziła gospodarstwo rolne. Jest babcią i prababcią dla 9 wnucząt oraz 11 prawnucząt, którymi zawsze chętnie się opiekowała.

Czytaj więcej

Helena Brzycka

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Brzyckiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Helena Brzycka, córka Stanisława i Marianny, urodziła się 13 kwietnia 1921 roku w Ojrzanowie (powiat żniński). Matka zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci, a ojciec był policjantem. Z powodu jego zawodowych przydziałów rodzina przenosiła się wielokrotnie do różnych miejscowości powiatu żnińskiego, ostatecznie zadomowili się w Gąsawie.

Czytaj więcej

Helena Marcinkowska

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Helenie Marcinkowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKP

Lubi śpiewać i spędzać czas w ogrodzie domu w Brodnicy, do którego przeprowadziła się po przejściu na emeryturę. Przez lata poza pracą w gospodarstwie rolnym, jako uzdolniona krawcowa szyła suknie, garnitury i inne ubrania. Swoim hobby zajmowała się do 97 roku życia.

Czytaj więcej

Aniela Hałas

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Anieli Hałas, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Pochodzi z Lubelszczyzny, skąd po wojnie przeprowadziła się na Kujawy i Pomorze. Do Grzywny w powiecie toruńskim przeniosła się nie tylko z rodziną, ale również z drewnianym domem, który torami kolejowymi przemierzył niemal całą Polskę. Później przez wiele lat mieszkała w Chełmży.

Czytaj więcej

Kazimierz Lewalski

Wręczenie medalu Unitas Durat panu Kazimierzowi Lewalskiemu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Nie wie, co to nuda i od kilkunastu lat sprawnie obsługuje komputer oraz telefon komórkowy. Ceni sprzęt nowej generacji, chętnie używa też internetu, za pośrednictwem którego korzysta m.in. z mediów społecznościowych, śledzi wiadomości i czyta porady medyczne.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone