Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Rówieśnicy Niepodległej

W roku stulecia odzyskania Niepodległości w sposób szczególny honorujemy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów urodzonych w latach 1912-1918, była początkiem serii spotkań z reprezentantami tej grupy wiekowej. Przez cały rok samorządowcy, radni i członkowie zarządu województwa, będą im składać wizyty z wyrazami uszanowania i słuchać co mają nam do powiedzenia.

 

W tym miejscu będziemy publikować biogramy i fotografie rówieśników Niepodległej.

 

 

 

Barbara Ostrowska

fot. Filip Kowalkowski

Barbara Ostrowska, córka Franciszki i Piotra Kubera, urodziła się 4 grudnia 1919 roku w Dochanowie (powiat żniński), jako najstarsze z trojga dzieci. Ma dwóch młodszych braci, Feliksa i Ignacego, oraz przyrodnie rodzeństwo. Matkę straciła w wieku 9 lat. W rodzinnej miejscowości wychowywała się do czasu ukończenia 15 lat.

Czytaj więcej

Feliksa Majcher

fot. Filip Kowalkowski

Feliksa Majcher (z domu Walczak) urodziła się 18 listopada 1919 roku w Busko-Zdroju (województwo świętokrzyskie). Tam pracowała w sanatorium „Krystyna”. Podczas wojny została zmuszona do pracy w niemieckim szpitalu wojskowym.

Czytaj więcej

Zofia Dybowska-Moroz

fot. Mikołaj Kuras

Zofia Dybowska-Moroz urodziła się 15 listopada 1919 roku w Toruniu. Ma czterech młodszych braci.

Czytaj więcej

Gertruda Chojnowska

fot. Mikołaj Kuras

Gertruda Chojnowska (z domu Kwiecińska) urodziła się 26 listopada 1919 roku w Grudziądzu jako córka Leokadii i Piotra. Jest jedynaczką.

Czytaj więcej

Jadwiga Górna

fot. Mikołaj Kuras

Jadwiga Górna, córka Marianny i Józefa Pawlikowskich, urodziła się 15 października 1919 roku w Elgiszewie (powiat golubsko-dobrzyński). Miała dwoje rodzeństwa – brata i starszą siostrę. Rodzice Pani Jadwigi osiedlili się w Elgiszewie w czasie I wojny światowej. Wcześniej mieszkali w Stanach Zjednoczonych. Do ojczyzny powrócili z pobudek patriotycznych. Posiadali niewielkie gospodarstwo, z którego się utrzymywali.

Czytaj więcej

Eleonora Wawrzyniak

fot. Mikołaj Kuras

Eleonora Wawrzyniak urodziła się 21 stycznia 1914 roku w Łabiszynie (powiat żniński) jako jedno z sześciorga dzieci Marianny Gądeckiej i Wincentego Semrau.

Czytaj więcej

Stefania Dąbrowska

fot. Mikołaj Kuras

Stefania Dąbrowska, córka Agnieszki i Andrzeja Kazimierczaków, urodziła się 20 sierpnia 1919 roku w Jaksicach (powiat inowrocławski). Tam wychowywała się i pobierała naukę. Matka Pani Stefanii zajmowała się domem i opieką nad licznym potomstwem. Ojciec pracował u właściciela ziemskiego. Po latach majątek przeszedł na rodzinę Kazimierczaków. Gospodarstwo nastawione było na uprawę ziemi.

Czytaj więcej

Eufemia Bolinowska

Fot. Mikołaj Kuras

Eufemia Bolinowska, córka Rozalii i Jana, urodziła się 16 lipca 1919 roku w Katarzynce, na terenie dzisiejszego Torunia.

Czytaj więcej

Zofia Bubacz

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Zofia Bubacz urodziła się 31 marca 1919 roku w miejscowości Stany na podkarpaciu, jako siódme z ośmiorga dzieci Ewy Surowiec i Marka Kozioła.

Czytaj więcej

Leopolda Witkowska

Fot. Mikołaj Kuras

Leopolda Witkowska, najstarsza mieszkanka gminy Łubianka urodziła się 17 listopada 1919 roku w Bierzgłowie i przez całe swoje życie jest związana z tą miejscowością.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone