Aktualności

Koncert z okazji 30-lecia Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, fot. Wojciech Iwan
Koncert z okazji 30-lecia Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, fot. Wojciech Iwan

W klimacie Chopina – 30 lat Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni

10 września 1988 w Szafarni otwarto Ośrodek Kultury im. Fryderyka Chopina. Z okazji 30-lecia istnienia jednostki, która obecnie działa jako Ośrodek Chopinowski w sobotę (8 września) odbył się koncert jubileuszowy, podczas którego wystąpił pianista Rafał Błaszczyk.

 

– Województwo kujawsko-pomorskie jest drugim w kraju regionem po województwie mazowieckim, w którym znajduje się najwięcej miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem. W Szafarni młody Fryderyk przebywał dwukrotnie podczas letnich miesięcy w latach 1824-25. Dziś kultywujemy pamięć o naszym największym kompozytorze między innymi poprzez działalność szafarskiego Ośrodka Chopinowskiego, miejsca gdzie muzyka mistrza spotyka się z innymi dziedzinami sztuki i zabytkową architekturą. Serdecznie zapraszam na koncert z okazji 30-lecia istnienia placówki  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Podczas koncert Rafał Błaszczyk zagrał kompozycje Chopina. Tuż po jego występie odbyło się przedstawienie dramatyczno-muzyczne „Sufit i podłoga” w reżyserii Anny Kękuś. Poezja i proza Tadeusza Różewicza, czy Cypriana Kamila Norwida, budowały warstwę literacką dzieła, a dopełniała ją muzyka z pogranicza jazzu i eksperymentu. W przedstawieniu udział brali: Krzysztof Ścierański (wirtuoz gitary basowej, legenda polskiego jazzu, kompozytor), Marcin Jajkiewicz (wokalista jazzowo-rozrywkowy), Igor Obłoza (aktor teatralny i filmowy). 

 

Ośrodek Chopinowski – historia i współczesność

W Szafarni tradycje i wspomnienie wizyty Fryderyka Chopina kultywowane były już od pierwszych lat po II wojnie światowej, kiedy to w 1949 roku odbył się premierowy koncert chopinowski i otwarto izbę pamięci kompozytora. 10 września 1988 roku oficjalnie otwarto Ośrodek Kultury im. Fryderyka Chopina w Szafarni, który swoją obecną nazwę przybrał w 2004 roku i od tego czasu jest instytucją kultury instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Główna działalność ośrodka to koncerty. Skupiają stałych bywalców oraz nowych melomanów, a odbywają się przynajmniej kilka razy w miesiącu, w kameralnej atmosferze, tradycyjnie w niedziele o godzinie 17. Na scenie ośrodka występują uznani artyści z Polski i zza granicy, a usłyszeć można nie tylko utwory Chopina. Szafarski repertuar to zarówno muzyka klasyczna jak i interpretacje jazzowe, czy muzyka kabaretowa.  O koncertach zaplanowanych do grudnia można przeczytać na stronie ośrodka.

 

W przerwach koncertów (i nie tylko) można odwiedzić kawiarnię artystyczną, znajdującą się w zabytkowych piwnicach dworku. W miejscu kuluarowych spotkań warto napić się kawy chopinówki oraz kawy żołędziowej. W lokalu znajduje się również sklepik, w którym można nabyć książki, płyty oraz pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem.

 

Coroczną muzyczną kulminacją działalności ośrodka jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Pomysł konkursów narodził się w 1992 roku i właśnie wtedy odbyła się pierwsza edycja o zasięgu krajowym, kolejne konkursy miały już charakter międzynarodowy. Najbliższe spotkanie młodych pianistów z całego świata odbędzie się w maju przyszłego roku.

 

Działalność jednostki to także edukacja. Organizowane są warsztaty muzyczne, kursy mistrzowskie, konkursy literackie, plastyczne oraz wystawy fotograficzne i malarskie, a także przedstawienia teatralne.

 

Ośrodek dla zwiedzających otwarty jest każdego dnia oprócz poniedziałku, a do Szafarni warto się wybrać chociażby ze względu na dziewiętnastowieczny dworek otoczony zabytkowym parkiem ze stawem w kształcie fortepianu. Ośrodek położony jest w malowniczym otoczeniu pradoliny Drwęcy, w pobliżu Szafarni znajdują się zabytkowe kościoły, zamki, pomniki przyrody, czy izby pamięci, czyniąc jego okolicę miejscem o wysokich walorach turystycznych.

 

W siedzibie ośrodka znajdują się sale ćwiczeń, biblioteka, sala konferencyjna na 40 miejsc, sala muzealna, która już wkrótce przekształcona będzie w interaktywny park tematyczny poświęcony Fryderykowi Chopinowi oraz sala koncertowa, w której honorowe miejsce zajmuje fortepian firmy Steinway & Sons. W szafarskim ośrodku odbywają się również zajęcia Szkoły Muzycznej I stopnia z Golubia Dobrzynia.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 sierpnia 2015 r.

 

Koncert z okazji 30-lecia Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, fot. Wojciech IwanKoncert z okazji 30-lecia Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, fot. Wojciech IwanKoncert z okazji 30-lecia Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, fot. Wojciech IwanKoncert z okazji 30-lecia Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, fot. Wojciech IwanKoncert z okazji 30-lecia Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, fot. Wojciech IwanKoncert z okazji 30-lecia Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, fot. Wojciech IwanKoncert z okazji 30-lecia Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, fot. Wojciech Iwan