Aktualności

Karp nakielski
Karp nakielski

Kolejne przysmaki na Liście Produktów Tradycyjnych

Karp nakielski, kluski ziemniaczane z białym serem, kujawskie pierogi z kapustą i grzybami, poliwka oraz szczaniówka – to produkty z Kujaw i Pomorza wpisane ostatnio na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych. Wykaz prowadzony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawiera już 70 wyrobów i potraw z naszego regionu. Zachęcamy do zgłaszania kolejnych.

 

Lista Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przewodnikiem po regionalnej kuchni polskiej, a także źródłem informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich przysmaków.

 

– Produkty, które reprezentują województwo na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych to część bogatego dziedzictwa kulinarnego Kujaw i Pomorza. Nasza żywność podbija podniebienia Polaków i Europejczyków, jest klasą dla siebie. Warto smakować jej tu, gdzie powstaje – także w Grucznie, podczas największego festiwalu smaku w województwie kujawsko-pomorskim, który odbędzie się już w najbliższy weekend – mówi marszałek Piotr Całbecki .

 

Czytaj też: Festiwal Smaku w Grucznie

 

W ostatnim czasie na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane:

  • Karp nakielski ze stawów rybackich w okolicach Ślesina (powiat nakielski) – zgłoszony przez Gospodarstwo Rybackie „Ślesin”. Więcej
  • Kluski ziemniaczane z białym serem – zgłoszone przez Annę Patyk z KGW w Bronisławiu w gminie Dobre (powiat radziejowski). Więcej.
  • Kujawskie pierogi z kapustą i grzybami – zgłoszone przez Danutę Jaskólską z gminy Bądkowo (powiat aleksandrowski). Więcej.
  • Poliwka czyli niezbyt gęsta, zawiesista zupa o charakterystycznym kwaskowatym zapachu i smaku – zgłoszona przez Lucynę Zacharek z KGW w Bronisławiu. Więcej.
  • Szczaniówka/zupa szczawiowa – zgłoszona przez Renatę Dzik z KGW w Bronisławiu. Więcej.

 

Wśród 70 przysmaków z naszego województwa zarejestrowanych dotychczas na Liście Produktów Tradycyjnych jest 18 gotowych dań i potraw, 14 wyrobów piekarniczych i cukierniczych, 12 napojów, 8 produktów mięsnych, 6 warzyw i owoców oraz 5 produktów mlecznych. Produkty z Kujawsko-Pomorskiego wpisane na listę tutaj.

Na listę mogą być wpisane produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe:

  • których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych, tzn. wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, metod produkcji,
  • będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,
  • stanowiące element tożsamości społeczności lokalnej.

 

Wnioski o wpis produktu na listę składa się do Urzędu Marszałkowskiego, który dokonuje ich oceny. Pozytywnie zweryfikowane wnioski przesyłane są do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest odpowiedzialny za jej prowadzenie  i uaktualnienie. Lista jest publikowana na bieżąco, na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Szczegóły jak zarejestrować produkt tradycyjny).

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 sierpnia 2016 r.

 

Karp nakielskiKluski ziemniaczane