Aktualności

Wręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W trosce o nasze dziedzictwo

Rekordowe 10,4 mln złotych – tyle wynosi tegoroczne wsparcie przekazane przez samorząd województwa na remonty konserwatorskie, prace restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza. Dotacje trafią na realizację 172 przedsięwzięć w całym regionie. We wtorek (13 lipca) w Muzeum Etnograficznym w Toruniu umowy o dofinansowanie projektów wręczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Jacek Gajewski.

– Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Najwyższe przekazane w tym roku wsparcie wynosi blisko 400 tysięcy złotych. Wśród wybranych do dofinansowania zadań są prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków. Dotacje, na które składają się środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu województwa, umożliwią m.in.:

  • remont dachu nad prezbiterium kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy,
  • kolejny etap prac przy pokryciu dachowym i więźbie dachowej kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Bydgoszczy (1872 r.),
  • remont elewacji kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim,
  • prace konserwatorskie przy elewacji kościoła pw. św. Mikołaja w Kruszynach (powiat brodnicki),
  • remont zespołu budynków cmentarnych w Chodczu (powiat włocławski),
  • wymianę i odtworzenie okien wraz z witrażami oraz drzwi zewnętrznych w kościele pw. św. Bartłomieja w Sławsku Wielkim (w powiecie inowrocławskim),
  • remont konserwatorski elewacji czołowego bloku kazamatowego Fortu IV im. Żółkiewskiego w Toruniu (XIX w.),
  • prace konserwatorskie przy południowo-wschodnim fragmencie murów miejskich z wieżyczką wodną przy kanale Trynka w Grudziądzu,
  • konserwację i restaurację ołtarza głównego z kościoła farnego pw. Wniebowzięcia NMP w Chełmnie.

Lista przyznanych dotacji w podziale na powiaty

Ubiegłoroczne wsparcie pozwoliło m.in. na kontynuację remontu pomieszczeń zabytkowego budynku dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim, remont dachów Domu pod Kapturem w Golubiu-Dobrzyniu i odrestaurowanie drewnianych stalli w kościele parafialnym św. Hieronima w Raciążku (powiat aleksandrowski) . O wszystkich dotacjach pisaliśmy w naszym materiale.

Wojewódzki program ochrony zabytków

Samorząd województwa realizuje program ochrony zabytków od trzynastu lat. W tym czasie na zadania związane z restauracją i remontami konserwatorskimi w zabytkowych obiektach przekazał blisko 123 mln zł. Wsparcie pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu województwa. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.

Czytaj także: Program ochrony zabytków: mamy się czym pochwalić

W uznaniu za zaangażowanie w opiekę nad zabytkami

W tym roku po raz dziesiąty przyznamy medale Hereditas Saeculorum w marszałkowskim konkursie „Dziedzictwo wieków” za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków.  W ubiegłym roku wyróżnienia wręczono w Pałacu Lubostroń. Wśród nagrodzonych znalazły się Parafia Rzymskokatolicka w Potulicach (powiat nakielski), Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Grudziądzu. Medal za skuteczne i efektywne zarządzanie placówką, czego efektem były dynamiczny rozwój instytucji i przyrost liczby odwiedzających, a także uznanie krajowych środowisk muzealników odebrał dr Marek Rubnikowicz, ówczesny dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu, a obecnie dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

13 lipca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 lipca 2021 r.

Wręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP