Aktualności

Prace konserwatorskie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Wielkiej (powiat bydgoski), fot. Tymon Markowski
Prace konserwatorskie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Wielkiej (powiat bydgoski), fot. Tymon Markowski

Marszałkowskie dotacje na rzecz ochrony dziedzictwa

Na projekty związane z ochroną kujawsko-pomorskich zabytków marszałkowska administracja przekazuje beneficjentom przyznane właśnie dotacje. Na remonty konserwatorskie i działania restauratorskie w obiektach w całym regionie przeznaczamy 6,5 miliona złotych (z budżetu województwa i naszego Regionalnego Programu Operacyjnego). Wsparcie otrzyma 198 instytucji.

 

– Na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza udało się zrobić już bardzo wiele. Efekty działań z udziałem środków samorządu województwa widać w całym regionie. Nie byłoby to jednak możliwe bez zaangażowania właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o ich kondycję, dbają o to, by uchronić zabytki przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje i przeprowadzają prace konserwatorskie. To dzięki ich staraniom mamy w regionie setki odrestaurowanych obiektów – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Tegoroczne dotacje zostaną wykorzystane do zrealizowania 198 przedsięwzięć inwestycyjnych. Wśród wybranych do dofinansowania zadań są prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach, zabytkowych gmachach szkół i innych instytucji wpisanych do rejestru zabytków.

 

 

Jednym z wybranych do dofinansowania projektów jest kontynuacja remontu pomieszczeń zabytkowego budynku dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim. Ten ponad stupięćdziesięcioletni obiekt uchodzi za najdłuższy budynek dworcowy w Europie. Dworzec, będący przed laty stacją graniczną między zaborem pruskim i rosyjskim, był miejscem historycznego spotkania cesarzy Wilhelma I i Aleksandra II. Odrestaurowana część obiektu służy dziś także organizacji imprez kulturalnych, w tym corocznego Międzynarodowego Festiwalu Dwóch Cesarzy. Dzięki dotacji możliwe będą m. in. remont stropu nad holem głównym i restauracja witraży oświetlających jego wnętrze.

 

Wśród wybranych do dofinansowania zadań jest także remont dachów Domu pod Kapturem w Golubiu-Dobrzyniu. Obiekt wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku prawdopodobnie jako karczma i zajazd jest wizytówką miasta i jedynym zachowanym tego typu budynkiem w zabudowie rynku. Obecnie mieści się w nim punkt informacji turystycznej. Wsparcie z budżetu województwa pozwoli na remont dachów, planowany jako jeden z ostatnich elementów kompleksowej konserwacji całego obiektu.

 

Dzięki wsparciu dawną świetność odzyskają wykonane z drewna, bogato zdobione stalle w kościele parafialnym św. Hieronima w Raciążku (powiat aleksandrowski). Pochodzące z 1630 roku manierystyczne ławy zostaną odnowione i odpowiednio zakonserwowane.

 

Wojewódzki program ochrony zabytków

 

W ostatniej dekadzie na realizację zadań związanych z restauracją i remontami konserwatorskimi w kujawsko-pomorskich zabytkach przeznaczyliśmy 90 milionów złotych. Wsparcie pochodzi z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa. W tym czasie przeprowadzono ponad 1,6 tysiąca prac w ponad 400 zabytkach, przede wszystkim kościołach, w tym świątyniach w niewielkich wsiach. Na liście są też kompleksy pałacowo-parkowe, dwory, kamienice i budynki mieszkalne oraz zabytkowe gmachy szkół, muzeów i innych instytucji. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra (więcej).

 

  • Do końca kwietnia czekamy na zgłoszenia w marszałkowskim konkursie „Dziedzictwo wieków”. (więcej).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 kwietnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia 2020 r.