Aktualności

Dzięki marszałkowskiemu pakietowi wsparcia gospodarki uratujemy wiele firm i miejsc pracy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Dzięki marszałkowskiemu pakietowi wsparcia gospodarki uratujemy wiele firm i miejsc pracy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Epidemia. Pomoc dla przedsiębiorców

478 milionów złotych – taka jest wartość wsparcia dla gospodarki w ramach marszałkowskiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków. Podstawowym instrumentem wsparcia firm są niezwykle korzystne pożyczki obrotowe, które umożliwią przedsiębiorstwom zachowanie płynności finansowej w obliczu widocznych już dziś i przewidywanych w przyszłości perturbacji na rynkach. Będą też mogły otrzymać dotacje na projekty inwestycyjne.

– Znaleźliśmy się, globalnie i lokalnie, w obliczu kryzysu gospodarczego, którego rozmiarów nikt nie jest w stanie dziś odpowiedzialnie przewidzieć. Ufam, że dzięki zakładanym posunięciom, do których realizacji już przystąpiliśmy, uratujemy wiele firm i miejsc pracy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Bardzo korzystne pożyczki obrotowe ma cały czas w ofercie Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Ta marszałkowska instytucja finansowa od miesiąca w sposób systemowy elastycznie wspiera też tych swoich klientów, którzy ze względu na sytuację epidemiczną znaleźli się w trudnej sytuacji. W pakiecie pomocowym są wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłat bez dodatkowych kosztów, i wydłużenie terminów spłat pożyczek. Wnioski o zastosowanie takich rozwiązań złożyło już 330 podmiotów gospodarczych. Każdy z nich jest rozpatrywany indywidualnie – chodzi o, by wybrać najkorzystniejszą dla przedsiębiorstwa formę dalszej obsługi kredytu.

Teraz na preferencyjne, niskooprocentowane kredyty – obrotowe i inwestycyjne z przeznaczeniem na przebranżowienie – przeznaczamy dodatkowo 400 milionów złotych (dokładnie 396 mln zł). Także w tym przypadku przedsiębiorcy mogą liczyć na długą karencję spłat.

Poza pożyczkami nasza propozycja to mikrogranty – dotacje inwestycyjne w wysokości 30 tys. złotych, adresowane do niewielkich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. Mogą stanowić nawet 95 proc. wartości przedsięwzięcia. Dodatkową zachętą będzie z pewnością niezwykle łatwe aplikowanie o te pieniądze – cały wniosek mieści się na jednej stronie formatu A-4.

W zanadrzu mamy jeszcze e-bony z myślą o przekwalifikowaniu pracowników pod obecne potrzeby rynkowe. Chodzi sfinansowanie m.in. szybkich kursów w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych i kursów pozwalających na podjęcie pracy pomocniczej w służbie zdrowia.

Wartość ogłoszonego w ubiegłym tygodniu przez marszałka Piotra Całbeckiego samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce wynosi 740 milionów złotych. Oprócz dotacji i pożyczek dla przedsiębiorstw zakłada wsparcie instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej oraz dystrybucję środków ochrony osobistej poza placówkami medycznymi, a także znaczną pomoc dla szpitali.

Zobacz:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

17 kwietnia 2020 r.