Aktualności

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Innowacje ratują gospodarkę

54 kujawsko-pomorskie małe i średnie firmy otrzymują właśnie dotacje z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych. Łączna wartość wsparcia przekracza 25 milionów  złotych. Marszałek Piotr Całbecki spotkał się wczoraj (20 kwietnia) z przedstawicielami przedsiębiorstw na wideokonferencji online.

 

– W obliczu obecnego, wywołanego przez pandemię Covid-19  kryzysu ratunkiem dla regionalnej gospodarki są, poza rozwiązaniami teleinformatycznymi, właśnie innowacje i zbudowana na ich podstawie konkurencyjność naszych podmiotów biznesowych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

 

Wśród beneficjentów są firmy reprezentujące szeroki wachlarz branż – od sieci cukierni poprzez producentów odczynników dla służby zdrowia i kosmetyków po wytwórców konstrukcji stalowych. Dofinansowanie do pojedynczego projektu wynosi nawet 85 procent., co oznacza od stu kilkudziesięciu tysięcy do pół miliona złotych. Łączna wartość dotowanych przedsięwzięć przekracza 50 milionów złotych.

 

Wśród beneficjentów znalazła się na przykład spółka Ars System w Małej Nieszawce w powiecie toruńskim wytwarzająca, m.in. na potrzeby ośrodków spa, kapsuły relaksacyjne wykorzystujące efekt odcięcia osoby poddającej się terapii od wszelkich bodźców zewnętrznych (deprywacja sensoryczna znana jako terapia REST). Poza relaksem, terapia tego rodzaju łagodzi bóle kostno-mięśniowe i pozwala uzyskać poprawę w stanach depresyjnych. 

 

Faber z Włocławka, który jest jednym z lokalnych liderów w dziedzinie obróbki skrawaniem elementów metalowych, zainwestuje w unowocześnienie technologii produkcji. Umocni go to na tym niełatwym rynku, a w sytuacji szykującej się w związku z epidemią Covid-19 recesji pozwoli, dzięki podwyższeniu jakości produkcji, na utrzymanie miejsc pracy.

 

Grudziądzka firma Bio-Ksel jest liczącym się w kraju producentem aparatury do diagnostyki medycznej. Pieniądze z RPO wykorzysta do sfinansowania prac badawczo-wdrożeniowych nad własnym, oryginalnym projektem analizatora do oznaczania układu krzepnięcia krwi, a następnie uruchomienia jego produkcji.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 kwietnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2020 r.

 

Fot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKP