Aktualności

Wczoraj (20 kwietnia) odbyła się wideokonferencja podsumowująca tegoroczny bal marszałka, fot. Andrzej Goiński
Wczoraj (20 kwietnia) odbyła się wideokonferencja podsumowująca tegoroczny bal marszałka, fot. Andrzej Goiński

Dochód z Balu Marszałka 2020 – padł kolejny rekord

369 tysięcy złotych – tyle wynosi ostateczny dochód z dziesiątego Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbył się w styczniu w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. To o ponad sto tysięcy złotych więcej niż w zeszłym roku. Pieniądze trafią do czterech instytucji pomocowych w regionie: Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu, Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński) oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński). Wsparcie otrzymają także polskie misje humanitarne niosące pomoc w Angoli, Indonezji i Zambii.

 

Wczoraj (20 kwietnia) odbyła się konferencja podsumowująca wydarzenie. Wzięli w niej udział marszałek Piotr Całbecki i zastępca sekretarza województwa Jerzy Grochowski oraz przedstawiciele tegorocznych beneficjentów: prezes Fundacji Społeczno-Charytatywnej Pomoc Rodzinie i Ziemi (prowadzącej hospicjum dla dzieci „Nadzieja” w Toruniu) Aleksandra Ruszczak, s. Karolina Blok, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński), s. Urszula Wardowska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, s. Katarzyna Machut, dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawcza dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński), oraz pracujący w Zambii ks. Wojciech Łapczyński.

 

Pragnę podziękować wszystkim uczestnikom, organizatorom i darczyńcom. To dzięki ich pracy i wsparciu udało się zebrać rekordową kwotę. Dochód, jak co roku, wesprze placówki niosące pomoc osobom potrzebującym – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

W Zambii spotykamy się z problemami, o których w Polsce już zapomnieliśmy. Wsparcie finansowe umożliwia nam zaspokajać najpilniejsze potrzeby. Właśnie kopiemy fundamenty pod filary mostu, dzięki któremu dzieci idący do szkoły i pacjenci, którzy udają się do lekarza, będą mogli bezpiecznie dotrzeć do celu – suchą nogą, nie wpław – opowiadał ksiądz Wojciech Łapczyński, pracujący na misji w Afryce.

 

Najwyżej wylicytowanym podczas tegorocznej aukcji balowej przedmiotem okazała się płyta winylowa z podpisem Robbie’ego Williamsa (wraz z zaproszeniem VIP na jeden z jego koncertów w Europie), którą sprzedano za 35 tysięcy złotych.  Równo za 30 tysięcy złotych poszły płaskorzeźba „Epoka Wielkiego Timerlama” i obraz „Szczęśliwa rodzina” popularnego wiktoriańskiego malarza Edwina Thomasa Robertsa. Łącznie z licytacji głównej zebrano 176 tysięcy złotych. Uczestnicy balu mogli zakupić wartościowe przedmioty również podczas tzw. licytacji cichej. Za 6 tysięcy złotych wylicytowano motor żużlowy sekcji juniorskiej Klubu Sportowego Toruń, a 3,5 tysiąca złotych zapłacił nabywca ikony przedstawiającej św. Michała Archanioła. Najpopularniejszymi przedmiotami podczas licytacji były drewniany zegarek firmy Bobo Bird oraz kapelusz Modena Benowscy. Ich ceny były przebijane aż osiemnaście razy.

 

W tym roku dochód z balu trafi do podopiecznych czterech kujawsko-pomorskich instytucji pomocowych. Każda z nich otrzyma 77 tysięcy złotych z przeznaczeniem na potrzebne inwestycje:

 • Hospicjum dla dzieci „Nadzieja” w Toruniu na rozbudowę budynku hospicjum
 • Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, prowadzące Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie, na remont pomieszczeń w placówce
 • w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim wyremontowana zostanie winda
 • w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński) prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, przeprowadzony zostanie remont pomieszczeń do nauki.

 

Po około 20 tysięcy złotych otrzymają także polskie misje charytatywne w Angoli, Indonezji i Zambii. 

 

X Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:

 • suma środków zebranych podczas balu to 369 413,17 złotych,
 • dochód z tegorocznej imprezy trafi do podopiecznych 4 instytucji z regionu oraz 3 misji zagranicznych,
 • każda instytucja otrzyma po 77 353 złotych,
 • do trzech misji zagranicznych trafi łącznie 60 tysięcy złotych,
 • ponad 160 darczyńców przekazało na licytację około 230 przedmiotów
 • suma środków zebranych podczas wszystkich edycji balu przekroczyła 1,8 miliona złotych,
 • dochód z dotychczasowych edycji imprezy trafił do podopiecznych 17 instytucji z regionu oraz 4 misji zagranicznych.

 

Podsumowanie balu – ciekawostki i liczby

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

20 kwietnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2020 r.

 

Dziś (20 kwietnia) odbyła się wideokonferencja podsumowująca tegoroczny bal marszałka, fot. Andrzej GoińskiDziś (20 kwietnia) odbyła się wideokonferencja podsumowująca tegoroczny bal marszałka, fot. Andrzej GoińskiDziś (20 kwietnia) odbyła się wideokonferencja podsumowująca tegoroczny bal marszałka, fot. Andrzej GoińskiDziś (20 kwietnia) odbyła się wideokonferencja podsumowująca tegoroczny bal marszałka, fot. Andrzej GoińskiDziś (20 kwietnia) odbyła się wideokonferencja podsumowująca tegoroczny bal marszałka, fot. Andrzej GoińskiDziś (20 kwietnia) odbyła się wideokonferencja podsumowująca tegoroczny bal marszałka, fot. Andrzej Goiński