Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Kultura w trybie online

Wirtualne zwiedzanie, audycje poświęcone wystawom prac malarskich, transmisje koncertów, wywiady o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach oraz propozycje na kreatywne zajęcia edukacyjne. W związku z epidemią zamknięte pozostają kina, muzea i teatry, odwołano lub przełożono koncerty, spotkania i inne wydarzenia kulturalne. Dla pozostający w domach mamy alternatywę – spotkania z kulturą w sieci. Marszałkowskie instytucje kultury przygotowały na ten czas specjalną ofertę.

– Mimo odwołanych z powodu epidemii imprez i wydarzeń kulturalnych mieszkańcy naszego regionu nie zostali pozbawieni dostępu do kultury. Nasze jednostki oferują im wiele sposobów na obcowanie ze sztuką bez wychodzenia z domu. Zachęcam do śledzenia ich stron internetowych i przeglądania zasobów udostępnianych online – mówi marszałek Piotr Całbecki

Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki czasu” w Toruniu zaprasza dziś (24 kwietnia) na wirtualne otwarcie wystawy „Znaki Apokalipsy”. Zgromadzono blisko 200 dzieł twórców m.in. z Polski, Słowacji, Francji i Brazylii. Są wśród nich grafiki, obrazy, rzeźby, a także tkaniny artystyczne i animacje. Wystawa tematycznie splata się z dzisiejszą nadzwyczajną globalną sytuacją. Więcej informacji tutaj. Miłośników sztuki zapraszamy także na wirtualne oprowadzanie po pozostałych wystawach – w formie zdjęć, filmów i rozmów z twórcami. Wśród dostępnych online znajdują się m.in. prace z Dyplomu 2019 (tutaj) i “Everything’s Fine” Baltazara Fajto, laureata nagrody dyrektora w konkursie Wystaw się w CSW 2020 (tutaj). Dla najmłodszych pracownicy przygotowali karty pracy z zadaniami – do pobrania tutaj i tutaj. Dzieci mogą zapoznać się także z wystawą laureatów konkursu „Wystaw się w CSW 2020” (tutaj). Oferta online jest regularnie poszerzana o kolejne propozycje. Zachęcamy do obserwowania profilu CSW – tutaj.

Na wirtualne spacery możemy udać się do Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Parku Etnograficznego w Kaszczorku. Zdalnie dostępna jest także wystawa „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”. Więcej informacji tutaj. Na muzealnych profilach w mediach społecznościowych trwa cykl #AnatomiaMuzeum, w ramach którego udostępniana jest jubileuszowa wystawa „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu”. Katalog ekspozycji można pobrać tutaj. Polecamy również wirtualną wystawę rzeźb Józefa Soboty, artysty ludowego ze wsi Regut udostępnioną tutaj. Na muzealnym kanale obejrzeć można także film „Olędrzy w krajobrazie Doliny Dolnej Wisły”, do którego zdjęcia powstawały w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce.

We foyer i holach bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej można podziwiać na co dzień bogaty zbiór portretów rzeźbiarskich słynnych kompozytorów i wirtuozów oraz unikatowe gobeliny. W obecnej sytuacji nie mamy możliwości oglądania ich na żywo, ale zachęcamy do zapoznania się z nimi na zdjęciach, które dostępne są tutaj. Na stronie Filharmonii w zakładce “Przeżyjmy to jeszcze raz” zamieszczane będą fragmenty koncertów. Aktualnie zapraszamy na koncert “Kolęda nocka” – tutaj. Do wysłuchania dostępna jest także jubileuszowa płyta Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis – tutaj. Polecamy również transmisję Poranka dla Seniorów Online pt. „Na urodziny Franza Lehára” (tutaj) a dla najmłodszych koncert z cyklu Akademia WioliMisia (tutaj). Filharmonia przygotowała specjalny audiobook „Od brzuszka do uszka maluszka”. Teksty opracowała Anna Antonina Nogaj (tutaj).

Śledząc stronę internetową i portal społecznościowy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku można znaleźć ciekawe informacje o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach oraz wziąć udział w wirtualnych zabawach. Muzeum publikuje filmy, zdjęcia, quizy oraz ćwiczenia plastyczne dla różnych grup wiekowych. Codziennie w zakładce Aktualności muzeum znajdziemy fotografię jednego z regionalnych zabytków i opis jego historii. Więcej informacji tutaj. Zapraszamy także na wirtualne spacery po wystawach. „Dzieje Włocławka i regionu od pradziejów do PRL” dostępne są tutaj, rzeźba ceramiczna Stanisława Zagajewskiego – tutaj, ekspozycje stałe „Fajans włocławski” i „Galeria portretu polskiego” – tutaj, a „Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi – tutaj. Po zwiedzaniu polecamy domowe warsztaty rodzinne – tutaj.

Podczas wirtualnych spacerów z dyrektorem do spraw artystycznych Pawłem Pasztą można zobaczyć miejsca w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, które na co dzień są niedostępne dla widzów. Jest to jedyna okazja, by zajrzeć m.in. na strych nad widownią, do kotłowni czy wejść pod deski sceny. Filmy z oprowadzania dostępne są tutaj. Teatr udostępnił także spektakl „Ostatnia wieczerza” (tutaj) i transmisję Salonu Poezji „A Nazareńczyk został sam” (tutaj).  Do maja można zobaczyć także transmisję przedstawienia „Edyp Tyran” (tutaj). Dla najmłodszych przygotowano Niedziele w Teatrze Online. Dotychczasowe nagrania składające się z fragmentów bajek i kreatywnych zadań dla dzieci dostępne są tutajtutaj i tutaj.

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu przygotował video-wywiady z aktorami. Odpowiadają oni na pytania o najbardziej wymagające role, wymarzone postaci i ulubione musicale. Wszystkie wywiady dostępne są tutaj. Zapraszamy także do obejrzenia galerii starych fotografii Pałacu Dąmbskich, których część sięga początków XX wieku –tutaj oraz filmu prezentującego wyremontowaną siedzibę obecnie (tutaj).

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na wirtualny spacer po muzeum (tutaj). Zachęca też do lektury artykułów i wysłuchania audycji, z których dowiemy się m.in. o archeologicznych znaleziskach i reliktach zabudowy osady obronnej. Wszystkie archiwalne nagrania z poprzednich tygodni dostępne są tutaj. Wśród nich wywiady z archeologami i transmisje z wystaw. Na najmłodszych czekają quiz i kolorowanki.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni przygotował alternatywę dla sobotnich koncertów w postaci internetowego cyklu #zostanwdomuisluchajchopina. Cykl ten prezentuje utwory Fryderyka Chopina w interpretacjach wybitnych pianistów, w tym laureatów naszego szafarskiego konkursu pianistycznego. Utwory prezentowane są tutaj. Na stronie ośrodka znajdziemy także nowy odcinek Kuriera Szafarskiego – tutaj.

Na wirtualny spacer po obiekcie i otaczającym go parku zaprasza także Pałac Lubostroń – tutaj.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zachęca do kreatywnego spędzenia czasu w domu. Na stronie centrum znajdziemy inspirację do stworzenia własnych animacji – tutaj i tutaj. A dla wielbicieli teatru – teatrzyk kukiełkowy „Trzy małe świnki” (tutaj) i teatr cieni „Kopciuszek” (tutaj). Zapraszamy także na wirtualne spotkanie literackie z Tomaszem „Lipim” Lipskim – tutaj.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza na wystawę „W domowym zaciszu, czyli malarskie, graficzne i rysunkowe podróże między kuchnią i łazienką”. To zbiór kilkudziesięciu prac, w których autorzy – dzieci z różnych stron świata – zapraszają nas do swoich mieszkań – tutaj. Online dostępna jest także „Wystawa słoneczna”- tutaj. Na stronie galerii znajdziemy także filmy z warsztatów graficznych: monotypia (tutaj) i kolografia (tutaj) oraz propozycje ćwiczeń plastycznych – tutaj.

W mediach społecznościowych Wojewódzkiego Ośrodka Animacji i Kultury w Toruniu znajdziemy propozycje na ciekawe spędzenie czasu w domu. Do starszych adresowany jest cykl „Senior w domu”. Wszystkie filmy dostępne są tutaj. Dla rodziców przygotowano zabawy, które mogą wykorzystać na kreatywne działania z dziećmi.

Galeria Wozownia w Toruniu oferuje wirtualne zwiedzanie wystaw. Na stronie internetowej wozownia.pl zamieszczane są materiały z informacjami na temat prezentowanych zbiorów, a także wywiady z artystami oraz dokumentacja fotograficzna prac i archiwizowane materiały wideo. Wśród nich znajdziemy m.in. katalog wystawy Julii Curyło “Stan nieważkości” (tutaj). Galeria w tym roku obchodzi swoje siedemdziesiąte urodziny. Z tej okazji udostępnia na stronie archiwalne zdjęcia (tutaj) oraz wywiady i wspomnienia pracowników (tutaj). Najmłodsi także znajdą coś dla siebie, m.in. propozycje zajęć muzycznych, kolorowanki i łamigłówki. Więcej informacji na stronie galerii.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza do odwiedzenia blogów i portali społecznościowych swoich osiedlowych filii – tutaj. Znajdziemy tam zarówno zadania edukacyjne jak i gry i zabawy dla najmłodszych.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu zachęca do zapoznania się z zasobem udostępnianym online. Czytelnicy mają do dyspozycji prezentacje przygotowane przez pracowników biblioteki poświęcone średniowiecznym i nowożytnym manuskryptom, afiszom filmowym, toruńskiej prasie, czasopismom okresu II RP i historii naszego regionu. Dzieci dowiedzą się z obrazkowych instrukcji jak wykonać samodzielnie wiosenny wianek czy domek z tektury – tutaj. Dla młodszych i starszych przygotowano testy, krzyżówki, wykreślanki i łamigłówki – tutaj. Nowe materiały udostępniane są na bieżąco na stronie biblioteki.

Swoje zbiory w wersji online udostępnia także Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa. W jej zasobach znajduje się ponad 200 tysięcy dokumentów, wśród nich książki, czasopisma, pliki muzyczne i materiały dydaktyczne.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Pałac Lubostroń, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury w Toruniu, Galeria Wozownia w Toruniu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska w Toruniu są marszałkowskimi instytucjami kultury.

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

25 marca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia 2020 r.