Aktualności

Gala wręczenia nagród Hereditas Seculorum fot. Andrzej Goiński
Gala wręczenia nagród Hereditas Seculorum fot. Andrzej Goiński

Hereditas Saeculorum za opiekę nad zabytkami

Do końca kwietnia przyjmujemy zgłoszenia osób i instytucji do udziału w dziesiątej edycji konkursu „Dziedzictwo wieków”, w którym nagradzamy za szczególne osiągnięcia związane z konserwacją, renowacją i opieką nad zabytkami w naszym regionie.

 

– Medale Hereditas Saeculorum to wyraz uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Przyznając te wyróżnienia promujemy dobre praktyki i osiągnięcia w tej dziedzinie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Konkurs ustanowiono, aby nagrodzić osoby i instytucje, które:

  • wyróżniają się pracami konserwatorskimi i restauratorskimi przy zabytkach województwa kujawsko-pomorskiego, cechują się wysoką jakością oraz szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenie ich kulturowej wartości
  • promują dobre wzory realizacji prac przy zabytkach
  • są autorami szczególnych osiągnięć związanych z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków

 

Wnioski w konkursie mogą składać właściciele, posiadacze i zarządcy obiektów zabytkowych, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia, fundacje działające na polu ochrony i opieki nad zabytkami, służby konserwatorskie, muzea oraz osoby fizyczne, instytucje i organizacje.

 

Zgłoszenia przesyłać można do 30 kwietnia 2021 r. Regulamin konkursu i niezbędne załączniki znajdują się na naszej stronie internetowej. Uroczystość wręczenia medali laureatom jest przewidziana podczas wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2021.

 

Ubiegłoroczni laureaci

 

Wśród nagrodzonych w poprzedniej edycji konkursu znalazły się Parafia Rzymskokatolicka p.w. Zwiastowania NMP w Potulicach nagrodzona za wykonanie konserwacji i restauracji polichromowanych ścian wnętrza i apsydy klasycystycznego kościoła oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu wyróżniona za kompleksowe prace remontowo-budowlane i konserwatorskie przy neogotyckiej świątyni. Medale przyznano także grudziądzkiemu oddziałowi Towarzystwa Opieki nad Zabytkami docenionemu za działania prowadzone z zakresie dokumentacji, badań, edukacji, promocji i troski o ochronę zabytków na terenie miasta oraz Markowi Rubnikowiczowi dyrektorowi Muzeum Okręgowego w Toruniu (w latach 2007-2020) wyróżnionemu za skuteczne i efektywne zarządzanie placówką. Szczegółowe informacje na temat nagrodzonych znajdują się na naszej stronie internetowej.  

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 kwietnia 2021 r.

 

Gala wręczenia nagród Hereditas Seculorum fot. Andrzej GoińskiGala wręczenia nagród Hereditas Seculorum fot. Andrzej GoińskiGala wręczenia nagród Hereditas Seculorum fot. Andrzej GoińskiGala wręczenia nagród Hereditas Seculorum fot. Andrzej GoińskiGala wręczenia nagród Hereditas Seculorum fot. Andrzej GoińskiGala wręczenia nagród Hereditas Seculorum fot. Andrzej Goiński