Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Wystawa „Pollando miaokule - Polska w moich oczach”

Rysunek 7-letniej Hany Ahmetagic z Serbii
Rysunek 7-letniej Hany Ahmetagic z Serbii

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz Szkoła Podstawowa Nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Toruniu zapraszają 2 sierpnia 2019 r. o godz. 12.00 na wernisaż wystawy prac nagrodzonych w międzynarodowym konkursie plastycznym „Pollando miaokule - Polska w moich oczach”. Otwarcie wystawy będzie miało miejsce w s siedzibie Biblioteki przy ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 4 w Toruniu.

 

Prezentowane na wystawie prace zostały nagrodzone w międzynarodowym konkursie plastycznym dla dzieci. Jego inicjatorką była p. Grażyna Szubryczyńska - nauczycielka oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Toruniu, a zarazem esperantystka, która od 29 lat jest zaangażowana w środowiskach związanych z ideą języka esperanto, m.in. poprzez udział w Międzynarodowych Kongresach Ligi Nauczycieli Esperantystów. Inspiracją do przygotowania konkursu poświęconego Polsce było 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

 

Konkurs został ogłoszony w styczniu 2019 r. w ramach szkolnego programu edukacji międzykulturowej poprzez język międzynarodowy esperanto. W jego organizację zaangażowała się również Dyrektor Szkoły Nr 35 w Toruniu p. Ewa Lerman oraz nauczycielka oddziału przedszkolnego p. Kamila Dzioba. Łącznie na konkurs spłynęło 170 prac z 6 państw. Prezentowane na wystawie prace pochodzą z Chin, Korei Południowej, Brazylii, Serbii, Szwajcarii oraz Węgier. Dołączone do nich zostały komentarze w trzech językach: ojczystym dla dziecka, esperanckim jako pomostowym oraz polskim.

 

Otwarcie wystawy odbędzie się 2 sierpnia 2019 r. o godz. 12.00 w siedzibie Biblioteki przy ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 4 w Toruniu. Ekspozycję można zwiedzać w dniach 2-30 sierpnia 2019 r. w sali wystawowej Biblioteki w godzinach jej otwarcia.

 

Oprac.

 

Grażyna Szubryczyńska

Szkoła Podstawowa Nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Toruniu

 

Joanna Wosik

Wydział Udostępniania Zbiorów

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

 

6-letni Kim Yoonsu z Korei Południowej ze swoją pracą9-letnia Wu Shuang z Chin skupiona nad swoim rysunkiemRysunek 7-letniej Hany Ahmetagic z Serbii

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone