Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Projekt edukacyjny "Dzieciaki szyją" realizowany w szkole szpitalnej w Bydgoszczy

Logotyp ZS nr 33  dla Dzieci i Młodzieży  Przewlekle Chorej w Bydgoszczy

W roku szkolnym 2018/2019 w Zespole Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy realizowany był projekt "Dzieciaki szyją”, adresowany do dzieci i młodzieży przebywającej na leczeniu szpitalnym w Klinice Psychiatrii Dziennej i Stacjonarnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 i objętej zajęciami edukacyjnymi przez naszą szkołę.

 

 Pomysł na projekt zrodził się na przełomie maja i czerwca minionego roku, kiedy to grupa uczniów wraz z nauczycielami uszyła bukiet tulipanów, będących dekoracją podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Wówczas zauważono potrzebę działań związanych z nauką szycia i możliwością wykorzystania tego typu umiejętności w życiu codziennym. Podzieliliśmy się naszym pomysłem ze Stowarzyszeniem Nowe Różowe Okulary, z którym od lat współpracujemy. Na początku przy pomocy darczyńców otrzymaliśmy używaną maszynę do szycia oraz skrawki tkanin. W takcie realizacji przedsięwzięć znalazł się sponsor, który na konto stowarzyszenia wpłacił darowiznę z przeznaczeniem na nasze, projektowe działania. Mogliśmy zatem zakupić 2 nowe maszyny do szycia, nici, igły, nożyczki i wszelkiego rodzaju materiały krawieckie, a co najważniejsze piękne tkaniny z różnymi motywami dziecięco-młodzieżowymi.

 

 Głównym celem projektu była aktywizacja dzieci i młodzieży dotkniętej chorobami psychicznymi i przebywającej na długotrwałym leczeniu szpitalnym oraz uwrażliwienie ich na wartość podejmowania działań służących innym.

 Od października 2018 r. do czerwca 2019 r., systematycznie grupa uczniów i nauczycieli spotykała się na warsztatach krawieckich, by w miłej, sprzyjającej rozmowom i pracy atmosferze nauczyć się szyć oraz rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie. Oprócz poznania czynności związanych ze skrojeniem materiału, poprzez naukę różnych sposobów szycia – maszynowego i ręcznego, wykańczania i ozdabiania prac celem naszych spotkań było wykonanie 60 poduszek-przytulanek, które w czerwcu zostały uroczyście przekazane na Dziecięcy Oddział Ratunkowy SOR w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1. Mają być nimi obdarowane dzieci przywożone do szpitala po ciężkich wypadkach lub doświadczonej traumie. Mamy nadzieję, że przyjmowanym do szpitala małym pacjentom przyniosą pociechę na czas zmagania się z chorobą i szpitalnymi trudnościami.

 

 W trakcie realizacji projektu uczniowie pod opieką nauczycieli wykonali wspólnie wiele prac, które trafiły także na licytacje oraz liczne akcje charytatywne, związane z niesieniem pomocy chorym i potrzebującym, m.in. wsparliśmy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz akcję "Nowe dla Kasisi" - czyli remont domu dziecka w Afryce. Uczniowie bardzo chętnie brali udział we wspomnianych przedsięwzięciach i każdy uczestnik uszył poduszkę-przytulankę dla siebie, którą oczywiście zabrał do domu. Nie zabrakło także wykonania podziękowań - upominków dla wszystkich darczyńców, którzy swoim wkładem finansowym, materialnym, obecnością, a przede wszystkim dobrym słowem przez cały rok wspierali nas w realizacji projektu. Z całego serca za to dziękujemy! Wykonaliśmy też poduszki, które stały się darem dla zespołu Dżem, z okazji 40-lecia ich istnienia na scenie muzycznej oraz dla zespołu pARTyzant, z którym realizujemy wiele wspólnych działań.

 

 Dnia 18.06.2019 roku odbyła się uroczystość podsumowująca projekt, w trakcie której przedstawiciele młodzieży zaangażowanej w tę akcję, przekazali poduszki na ręce Pielęgniarki Oddziałowej dziecięcego SOR Pani Beaty Sobieszczyk. W tym wyjątkowym wydarzeniu towarzyszyły nam także Dyrektor ds. Pielęgniarstwa Pani Mirosława Ziółkowska, Prezes Stowarzyszenia „Nowe Różowe Okulary” Pani Izabela Hirsz-Lewandowska oraz nasza Pielęgniarka Oddziałowa Pani Karina Bieńkowska.

 

Tekst opracowała: Honorata Glaza-Gulgowska

Zdjęcia wykonały: Agnieszka Kluczkowska, Honorata Glaza-Gulgowska, Sylwia Kamieńska, Marta Kozłowska

 

https://www.zs33.bydgoszcz.pl/

 

podczas szycia maszynowegopoduszki przekazanie na Oddział Ratunkowy SORpoduszki uszyte w ramach projektuprezes Stowarzyszenia p. Izabela Hirsz - Lewandowska otrzymuje oficjalne podziękowanieprzekazanie poduszek na ręce Pani Beaty SobieszczykSkrzat wykonany przez uczniów Kliniki PsychiatriiUczennica klasy 8 wykonuje poduszkę dla zespołu Dżemuczestnicy uroczystości przekazania poduszek - Karina Bieńkowska, Beata Sobieszczyk,Mirosława Ziółkowska, Izabela Maciejewskauroczystość przekazania poduszek

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone