Edukacja

Grafika - Grudzień z Rejewskim

Grudzień z Rejewskim

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy współorganizuje cykl wydarzeń pt. „Grudzień z Rejewskim“.

 

W związku z tym zaprasza uczniów i nauczycieli do skorzystania z oferty, która obejmuje:

  1. Lekcje multimedialne dla uczniów „Marian Rejewski, bydgoszczanin, matematyk, kryptolog” z elementami szyfrowania na symulatorach Enigmy. Rejestracja: czytelnia1@pbw.bydgoszcz.pl
  2. Pokój zagadek „Klub Enigma” dla uczniów powyżej 13. roku życia i osób dorosłych (grupy 4 – 6 osób) – Rejestracja telefoniczna 52 341 19 84 wew. 13. Escape room znajduje się w budynku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, przy ulicy Skłodowskiej-Curie 4. Wstęp darmowy.
  3. „Dawna szkoła” – szkoła, w której uczył się Marian Rejewski – lekcje w Muzeum Oświaty. Rejestracja telefoniczna 52 342 65 90.
  4. Konkurs internetowy z nagrodami pt. „Marian Rejewski – pogromca Enigmy”, z wiedzy o Marianie Rejewskim – dla wszystkich zainteresowanych z regionu. Formularz ukazał się na stronie biblioteki 3 grudnia 2022 r. (konkurs trwa do 16 grudnia b.r.)
  5. Konkurs z nagrodami dla uczniów kl. 6 – 8 na numer specjalny gazetki szkolnej z okazji 90. rocznicy złamania szyfru przez Mariana Rejewskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.pbw.bydgoszcz.pl

3 grudnia br. o godz. 16:00 w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Grudzień z Rejewskim. 90. rocznica złamania szyfru Enigmy”. W czasie otwarcia gości witali statyści w strojach z czasów wojny, na czele z samym Marianem Rejewskim i jego małżonką. Otwarcie wystawy poprzedzone było mapingiem 3D na elewacji Młynów Rothera.

Na wystawie eksponowane są rekwizyty związane z życiem i pracą Mariana Rejewskiego oraz graficzna prezentacja jego dorobku. Na zwiedzających czekają również dodatkowe atrakcje, jak replika maszyny szyfrującej Enigma czy „pokój Rejewskiego”. Organizatorem wydarzenia jest Miasto Bydgoszcz we współpracy z partnerami.

 

PBW w Bydgoszczy

Fot. Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera