Z przeszłością przez świat. Sposoby popularyzacji historii – wykład online Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu
Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu serdecznie zaprasza do udziału w wykładzie online: Z przeszłością przez świat. Sposoby popularyzacji historii, który odbędzie się 25 października 2023 r. (środa), godz. 17:00-18:00. Wygłosi go Monika Freygant-Dzieruk z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.
W ostatnich latach duży nacisk kładzie się na popularyzację wiedzy i wyników badań naukowych. Ustawa o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami z dnia 23 lipca 2023 r. jako jeden z aspektów opieki wymienia obowiązek ,”popularyzowania i upowszechniania wiedzy o zabytku oraz jego znaczeniu dla historii i kultury”. Problemem, z którym borykają się współcześnie nauczyciele historii, edukatorzy i przewodnicy dotyczy tego, jak w atrakcyjny sposób przekazać tę wiedzę młodszemu pokoleniu. W dobie memów i serwisów społecznościowych, gdzie królują przekazy w postaci obrazów, często ruchomych, większość młodzieży nie przyswaja już klasycznych podręczników pełnych tekstów i faktów. Obecnie formy ukazywania przeszłości ujawniają się w kilku trendach starając się ,,sprzedać” interesujący nas kawałek historii. Zagadnienie to posiada jednak wiele aspektów, które należy dostosować w zależności od sytuacji. Należy pamiętać, że nie wszystkie rozwiązania będą tak samo skuteczne z odbiorcą indywidualnym jak z masowym i odwrotnie.
Monika Freygant-Dzieruk – edukatorka w Dziale Edukacji Muzeum im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz doktorantka Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Od ponad 10 lat organizuje różnego rodzaju imprezy i warsztaty związane z popularyzacją historii, m.in. współorganizowała pikniki archeologiczne, imprezy w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, przygotowywała stoiska przy okazji festiwali rekonstrukcyjnych m.in. w Grunwaldzie czy Malborku oraz przeprowadzała lekcje tzw. żywej historii w szkołach przybliżając uczniom nie tylko zagadnienia związane z dawną działalnością człowieka, ale dotyczącą również dziedzictwa i patriotyzmu lokalnego.
Udział w wykładzie jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.