Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

  • Start
  • Edukacja
  • Sprawozdanie - IX Regionalny Konkursu Historyczny

Sprawozdanie - IX Regionalny Konkursu Historyczny

Logotyp KPSOSW im. J. Korczaka w Toruniu

IX Regionalny Konkursu Historyczny
„W czasach króla Kazimierza Wielkiego”
„Z rycerzami o niepodległość Kujaw, Pomorza i Wielkopolski”
pod Honorowym Patronatem Marszałka
Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra CałbeckiegoKujawsko–Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu zorganizował w dniu 16 maja 2019 r. IX Regionalny Konkurs Historyczny pod hasłem „W czasach Króla Kazimierza Wielkiego – Z rycerzami o niepodległość Kujaw, Pomorza i Wielkopolski”. Udział w konkursie, nad którym Honorowy Patronat obejmuje cyklicznie Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotr Całbecki, wzięli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z regionu, którzy musieli wykazać się znajomością wybranych zagadnień historycznych oraz sprawnością fizyczną godną znamienitych rycerzy z czasów Średniowiecza. Tegoroczne zmagania konkursowe, ze względu na padający silnie deszcz, odbywały się, nie, jak co roku na dziedzińcu Zamku Krzyżackiego - już od 6 lat współorganizatora konkursu, a w klimatycznych, średniowiecznych lochach. Zawodnicy przeniesieni do podziemi w bardzo ciekawy sposób, dzięki wielkiemu zaangażowaniu pracowników Centrum Kultury Zamek Krzyżacki - damy dworu, komtura oraz średniowiecznych rycerzy, odkrywali tajemnice zamku krzyżackiego, jego zbrojownię, makietę, salę strachu. Konkurs pogłębił u uczniów zainteresowanie historią Polski i zwyczajami rycerskimi, zintegrował młodzież niepełnosprawną z regionu oraz promował nasze historyczne miasto. Młodzież z Chełmna, Chełmży, Inowrocławia, Radziejowa, Strzelna, Tucholi, Żnina i Torunia miała okazję wykazać się wiedzą historyczną oraz sprawnością fizyczną, jak również wcielić się w rolę rycerzy władających sprawnie potężnym mieczem oraz zademonstrować własnoręcznie wykonany herb swego miasta.
Spośród startujących 9 drużyn - I miejsce zajęła drużyna z Radziejowa, II miejsce - drużyna z Chełmży, a III miejsce zdobyła drużyna ze Żnina. Dopełnieniem całości było wręczenie wszystkim uczestnikom konkursu pięknych nagród i dyplomów ufundowanych przez Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.
Nauczyciele z KPSOSW w Toruniu wspólnie ze współorganizatorami konkursu: Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu oraz Stowarzyszeniem Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu zachęcają do poznawania w atrakcyjny sposób historii naszego kraju i przygotowywania się do 10 edycji konkursu już za rok.


Organizatorzy:
Romualda Tarasiuk, Iwona Orłowska
Zdjęcia: Romualda Tarasiuk

 

Drużyna z KPSOSWIX Konkurs HistorycznyPrezentacja hełmów rycerskichPrezentacja herbówUczestnicy  konkursuW lochach zamkuZwiedzanie zamkuZwiedzanie zamku

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone