Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

  • Start
  • Edukacja
  • Niesamowity mózg – w Zespole Szkół nr 33 w Bydgoszczy obchodzimy Światowy Tydzień Mózgu

Niesamowity mózg – w Zespole Szkół nr 33 w Bydgoszczy obchodzimy Światowy Tydzień Mózgu

Logotyp - Zespół Szkół nr 33 w Bydgoszczy

„Ludzki mózg to cudowny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Stanowi niepowtarzalne centrum dowodzenia, steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie, jest źródłem, magazynem i powiernikiem naszej tożsamości, naszych myśli, pragnień i wyobrażeń”. Tyle dobra generuje niespełna 2% masy ciała człowieka. Z wielu powodów warto było przyjrzeć się bliżej tym fascynującym komórkom i dlatego…

 

W dniach od 11 do 15 marca 2019 roku nauczyciele naszej szkoły włączyli się do obchodów Światowego Tygodnia Mózgu, odpowiadając tym samym na apel Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, władz Miasta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zachęcających do promowania wiedzy w zakresie funkcjonowania ludzkiego mózgu. Dla społeczności szkoły szpitalnej było to nie tylko święto, ale także dobra zabawa i aktywna nauka. 

 

W trzech szpitalach, na wszystkich oddziałach dziecięcych odbywały się zajęcia upowszechniające wiedzę na temat budowy i czynności życiowych ludzkiego mózgu.
Na każdym poziomie edukacyjnym podczas zajęć dydaktyczno – wychowawczych, gier, zabaw, konkursów wiedzy, spotkań z lekarzami, dietetyczkami, muzykami uczniowie poznawali pułapki i sekrety mózgu, dowiedzieli się jak należy dbać o mózg, by służył nam jak najdłużej w dobrej kondycji, rozwiązywali zagadki, rebusy, krzyżówki oraz zadania matematyczne i logiczne sprzyjające pracy centralnego układu nerwowego. W Klinice Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 oraz w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym tematem inspirującym do działań edukacyjnych, była między innymi treść książki pt. Sen Alicji czyli jak działa mózg. Ponadto w ramach lekcji matematyki obchodzono Światowy Dzień Matematyki oraz Światowy Dzień Liczby Pi, a na lekcji języka polskiego potyczki językowe pozwoliły zrozumieć uczniom co należy robić „Aby język giętki powiedział wszystko, co myśli głowa”.

 

Efektem tygodniowych zajęć były liczne prace plastyczne, które zdobią szpitalne korytarze i szkolne sale, a także edukują osoby przechodzące nieopodal wystaw. 

 

W ramach podsumowania tygodnia, nauczyciele naszej szkoły zorganizowali kilka imprez i uroczystości między innymi na temat: Rajd dla mózgu, Mózg i jego wielkie możliwości, Szyfrowanie, kodowanie - mózgu rozwijanie, Bezpieczni w sieci, międzyoddziałowy turniej na temat: Rusz głową, spotkanie w pracowni EEG oraz warsztaty ćwiczące różnorodne umiejętności intelektualne i manualne.

 

W trakcie trwania obchodów Światowych Dni Mózgu nauczyciele naszej szkoły skorzystali także z ciekawych wykładów i zajęć warsztatowych, które zorganizowało Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Szkolenia były bardzo wartościowe i pomocne w prowadzeniu zajęć dotyczących tego tematu, a ścieżka treningu dla mózgu cieszyła się dużym zainteresowaniem wszystkich uczestników.

 

Opracowała: Maria Górska, Anna Osowska

http://zs33.bydgoszcz.pl/

 

Dzieci z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego uczestniczą w turnieju RuszgłowąDzień Liczby PiKlinika Psychiatrii uczniowie prezentują dietę dla mózguplakat - oddział kardiologiiplakat wykonany na oddziale kardiologiiPlakaty uczniów ZS nr 33

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone