Zdrowie

Logo World PT Day 2023

Fizjoterapeuta – nie(d)oceniona pomoc w zapaleniu stawów

8 września na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Fizjoterapii. Głównym tematem tegorocznych obchodów jest zapalenie stawów, ze szczegółowym zwróceniem uwagi na niektóre jego formy, w tym reumatoidalne zapalenie stawów i osiową spondyloartropatię.

 

W świadomości pacjentów praca fizjoterapeutów jest często niedoceniana. Dopiero w sytuacji, gdy np. ulegniemy wypadkowi dostrzegamy ich rolę w powrocie do normalnego lub, najbardziej jak to możliwe, normalnego funkcjonowania. Fizjoterapeuta to jednak nie tylko osoba, która pomaga w przywróceniu zdrowia po złamaniach, udarach, zawałach serca czy urazach mózgu. Bez nich nie byłoby też sukcesów sportowców. Nie zapominajmy także o fizjoterapii urologicznej, ginekologicznej, proktologicznej, medycyny pracy czy osób starszych. Fizjoterapeuta jest bowiem niezbędny także w procesie zapobiegania rozwojowi wielu chorób.

 

World Physiotherapy – największa organizacja zrzeszająca fizjoterapeutów z całego świata postanowiła w tym roku skupić się na roli fizjoterapii i fizjoterapeutów w leczeniu zapalenia stawów. Zapalenie stawów definiuje się jako ostry lub przewlekły stan zapalny stawów. To grupa chorób, w przebiegu których dochodzi do uszkodzenia, zniekształcenia i ograniczenia ruchomości stawów. Dają one charakterystyczne objawy, takie jak ból, obrzęk i sztywność stawów, zaczerwienie skóry nad stawem. Choroba może dotknąć zarówno osoby starsze jaki i młodych pacjentów. Istnieje wiele rodzajów zapalenia stawów, jednak najczęściej rozpoznaje się kilka z nich:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • spondyloartropatia (w tym spondyloartropatia osiowa i łuszczycowe zapalenie stawów,
  • dna moczanowa,
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenia stawów.

 

Zapalenie stawów może zakłócać funkcjonowanie pacjenta, ograniczając mobilność i utrudniając wykonywanie codziennych czynności. Podejmując odpowiednie działania można jednak radzić sobie z jego objawami i stosunkowo komfortowo żyć. I tutaj z pomocą przychodzi fizjoterapia – kolejny, obok farmakoterapii, element leczenia.

 

Leczenie ma bowiem na celu nie tylko ulżenie w bólu osobie chorej, lecz przede wszystkim zatrzymanie lub spowolnienie postępowania problemu.

 

Fizjoterapeuta w przebiegu zapalenia stawów może m.in. ocenić Twój stan i możliwości, ułożyć program ćwiczeń, być wsparciem w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z bólem, obrzękiem i sztywnością.

 

Więcej informacji na temat zapalenia stawów oraz roli fizjoterapeuty w jego leczeniu można znaleźć na stronie World Physiotherapy (należy wybrać język polski) oraz w poniższych materiał przygotowanych przez World Physiotherapy.