Aktualności

Wręczenie medalu Zdzisławowi Tabiszowi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Wręczenie medalu Zdzisławowi Tabiszowi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Życzenia dla pana Zdzisława i pani Genowefy

Zasłużony dla energetyki bydgoszczanin Zdzisław Tabisz i oddana gospodyni domowa Genowefa Mielcarska z Torunia odebrali marszałkowskie medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Zdzisław Tabisz swoje setne urodziny obchodził 13 czerwca. Podczas rodzinnej uroczystości odwiedził go wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, wręczając medal Unitas Durat. Pan Zdzisław urodził się na Podkarpaciu, lecz z Kujawami i Pomorzem jest związany jeszcze od dzieciństwa. Wybuch II wojny światowej przerwał jego edukację i był zmuszony zająć się pracami fizycznymi takimi jak kopanie torfu, żniwa czy praca w cukrowni. Po ukończeniu liceum w 1946 roku podjął studia na Politechnice Wrocławskiej, które zakończył z dyplomem magistra nauk technicznych inżyniera elektryka i rozpoczął staż zawodowy. W 1953 roku poślubił Urszulę, z którą powrócił z południowej Polski i osiedlił się na stałe w Bydgoszczy. Para wychowała dwoje dzieci. Pan Zdzisław pracował w bydgoskiej Okręgowej Dyspozycji Mocy aż do emerytury, był niejednokrotnie doceniany w branży elektroenergetyki.  Pełny biogram. Życiorys pana Zdzisława napisany przez niego własnoręcznie.

W styczniu 1922 roku w Brukach Unisławskich urodziła się Genowefa Mielcarska. W czasie wojny pracowała przymusowo w niemieckim gospodarstwie rolnym. W 1945 roku poślubiła Alfonsa, z którym zamieszkała w Toruniu. Poświęciła się prowadzeniu domu i macierzyństwu. Gród Kopernika jest jej domem aż do dzisiaj, gdzie mieszka wraz z córką. Mimo zaznanych trudności jest wciąż chętną do rozmowy i ciepłą osobą. Wizytę seniorce złożył 21 czerwca dyrektor z Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Grochowski. Pełny biogram.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

22 czerwca 2022 r.

Wręczenie medalu Zdzisławowi Tabiszowi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPWręczenie medalu Zdzisławowi Tabiszowi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPWręczenie medalu Zdzisławowi Tabiszowi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPWręczenie medalu Zdzisławowi Tabiszowi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPWręczenie medalu Zdzisławowi Tabiszowi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPWręczenie medalu Zdzisławowi Tabiszowi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPWręczenie medalu Genowefie Mielcarskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Genowefie Mielcarskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Genowefie Mielcarskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Genowefie Mielcarskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Genowefie Mielcarskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP