Aktualności

Podczas Weekendu na Szlaku Piastowskim głód wiedzy u najmłodszych zaspokoją lekcje muzealne m.in. w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, fot. Filip Kowalkowski
Podczas Weekendu na Szlaku Piastowskim głód wiedzy u najmłodszych zaspokoją lekcje muzealne m.in. w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, fot. Filip Kowalkowski

Weekendowa moc piastowskich atrakcji

Blisko sto różnych atrakcji czekać będzie na odwiedzających Szlak Piastowski w weekend od 24 do 26 czerwca. Przez te trzy dni historię Piastów będzie można poznać z nieznanej strony oraz odwiedzić dowolny z obiektów szlaku, gdzie od samego wejścia do wspólnej zabawy porwą uczestników rekonstruktorzy, przewodnicy i animatorzy. Jest w czym wybierać, dlatego z pomocą przychodzi dedykowana wydarzeniu strona internetowa www.weekend.szlakpiastowski.pl.

 

Weekend na Kujawach warto rozpocząć od Brześcia Kujawskiego (powiat włocławski). W centrum kultury „Wahadło” będzie można zobaczyć, jak Stefan Kaczmarek zaklina sztukę, a nad rzeką Zgłowiączką w otoczeniu średniowiecznych wałów odbędzie się w piątek (24 czerwca) obrzędowa Noc Świętojańska z wiciem wianków i puszczaniem ich na wodzie. Dla aktywnych w sobotę (25 czerwca) w Brześciu Kujawskim odbędzie się Piastowski Rajd Rowerowy. Na starcie uczestników przywita Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa. Po zakończeniu rajdu będzie można zwiedzić wystawę multimedialną w Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło” oraz kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika.

 

W niedzielę (26 czerwca) Brześć Kujawski proponuje warsztaty rodzinne tworzenia ekotoreb „zabierzesz Piasta do miasta”. Miasto Kowal zaprasza natomiast na III Maraton Kolarski im. Kazimierza Wielkiego, a bracia zakonni z klasztoru Ojców Franciszkanów w Radziejowie zaprezentują ogrody klasztorne ze zwierzyńcem św. Franciszka z Asyżu, nie zabraknie też opowieści o świątyni ufundowanej przez króla Łokietka. We Włocławku warto odwiedzić Muzeum Historii Włocławka, które przedstawi historię miasta od pradziejów do współczesności. Odkryjecie też ekspozycję opowiadającą o epoce piastowskiej. Będąc na Pałukach warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, tym bardziej że dla piastowskich wędrowców muzeum przygotowało specjalne ceny biletów. W Biskupinie koniecznie zajrzyjcie do wioski piastowskiej i poszukajcie skradzionych skarbów podczas gry terenowej. Żnin zaprasza do zwiedzania swojej baszty ratuszowej, a w Wenecji poznacie „diabła weneckiego”. Inowrocław proponuje tematyczne spacery z przewodnikiem. W Strzelnie w ramach „Weekendu na Szlaku Piastowskim” będzie można zwiedzić indywidualnie bądź z przewodnikiem romańska rotundę św. Prokopa oraz Bazylikę Świętej Trójcy i NMP.

 

W trakcie „Weekendu na Szlaku Piastowskim” trwać będzie konkurs fotograficzny dla uczestników wszystkich wydarzeń. Wystarczy zrobić ciekawe zdjęcie obrazujące uczestnictwo w akcji i udostępnić je pod postem konkursowym na Facebooku Szlaku Piastowskiego.

 

Akcja została objęta patronatem Polskiej Organizacji Turystycznej, patronatem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz regionalnych organizacji turystycznych.

 

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

 

23 czerwca 2022 r.