Aktualności

Obchody w 39. rocznicę męczeńskiej śmierci Popiełuszki, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Obchody w 39. rocznicę męczeńskiej śmierci Popiełuszki, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

W hołdzie księdzu Jerzemu

Społeczność Kujaw i Pomorza oddaje hołd błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce w 39. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. W środę (18 października) pod pomnikiem upamiętniającym uprowadzenie kapelana Solidarności złożone zostały kwiaty.

– Trasa męczeńskiej drogi księdza Jerzego wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Mamy obowiązek przypominać o tych wydarzeniach – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Kapelan Solidarności jest symbolem walki o wolność i prawa człowieka. Niech nadal będzie obecny w naszych sercach i pamięci! Niech towarzyszy nam jego dewiza „zło dobrem zwyciężaj”.

 

Rocznica męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki to także ustanowiony w 2018 roku Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

 

Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, świątyni, w której ksiądz Jerzy sprawował ostatnią mszę. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik błogosławionego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.

 

Do grona honorowych obywateli województwa kujawsko-pomorskiego należy zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki.

 

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” (scenariusz Maciej Jasiński, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, współpraca historyczna prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski), który opisuje ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia w życiu kapelana Solidarności.

 

Beata Krzemińska 

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 października 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 20 października 2023 r.