Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło

Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku

We Włocławku zainaugurowało działalność multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Wpisujące się w obchody Święta Województwa uroczyste otwarcie placówki odbyło się w niedzielę (7 czerwca), pięć lat po beatyfikacji kapłana. Muzeum powstało w ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki” realizowanego z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

– Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. Otwierając włocławskie muzeum poświęcone jego życiu i dziełu, kończymy kolejny etap realizacji projektu budowy infrastruktury na szlaku pielgrzymkowym związanym z ostatnimi godzinami życia kapłana – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Muzeum działa w podziemiach wznoszonego od kilku lat Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy włocławskiej tamie. Autorzy ekspozycji, poprzez współczesny język dźwięku, obrazu i światła oraz interaktywnych multimediów, chcą w nowoczesny sposób przekazać światu, a zwłaszcza młodym, wartości, które głosił ksiądz Popiełuszko. Dwie sale muzeum są połączeniem kina, telewizji, elementów animacji oraz innych efektów wizualnych i dźwiękowych. Zwiedzający obejrzą filmy, inscenizacje oraz materiały archiwalne, po których oprowadzi wirtualny przewodnik. Trzecie pomieszczenie to sala interaktywna gdzie można przeglądać zasoby muzeum na multimedialnych stanowiskach.

Włocławskie muzeum powstało w ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki” realizowanego z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Realizatorem przedsięwzięcia jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w partnerstwie z parafią Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, Kurią Generalną Zgromadzenia św. Michała Archanioła oraz Zgromadzeniem Braci Pocieszycieli z Getsemani we Włocławku.

Oprócz utworzenia muzeum we Włocławku projekt objął także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy oraz budowę Centrum Edukacji Młodzieży im. księdza Popiełuszki w Górsku (więcej tutaj). Wartość całego projektu to 11,5 miliona złotych, dofinansowanie z naszego RPO wynosi 9,8 miliona złotych.

Ksiądz Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej ostatniej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Krótko potem w Polsce rozwinął się kult jego postaci. Przypomnijmy, że zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko była honorową obywatelką regionu. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik księdza Jerzego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.

 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

5 czerwca 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 8 czerwca 2015 r.

 

Fot. Szymon Zdziebło