Aktualności

Akcja rozdawania gęsich tuszek zwycięzcom konkursów w Toruniu, fot Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Akcja rozdawania gęsich tuszek zwycięzcom konkursów w Toruniu, fot Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Zbliża się wielkie święto gęsiny

W sobotę (28 października) mieszkańcy Kujaw i Pomorza odebrali 2023 gęsich tuszek. Gęsina była nagrodą w tegorocznych konkursach organizowanych przez lokalne i regionalne media w ramach naszej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

– W Kujawsko-Pomorskiem udało nam się zbudować tradycję rodzinnego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości, jej nieodłącznym elementem są domowe spotkania przy stole i serwowana podczas nich gęsina Niech listopadowe biesiadowanie upłynie Państwu w ciepłej i radosnej atmosferze. Bądźmy razem i z dumą świętujmy rocznicę odzyskania niepodległości, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przy kujawsko-pomorskiej gęsinie  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

We wrześniu i październiku na łamach gazet, w programach telewizyjnych i radiowych, a także na portalach internetowych odbywały się quizy i inne zabawy, w których do wygrania było 2023 gęsich tuszek.

 

Radosnemu świętowaniu na Kujawach i Pomorzu nieodłącznie towarzyszą kulinarne doznania związane z akcją ,,Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”. Finałowy Festiwal Gęsiny odbędzie się 10-11 listopada w Przysieku. Pokazy i degustacje prowadzone przez znanych kucharzy, takich jak Pascal Brodnicki, Magda Gessler, Konrad Korszla, Bartłomiej Witkowski.

 

Najlepsi producenci gęsiny mogą zawalczyć o Złoty Półgęsek. Jest to nagroda przyznawana za najbardziej wyjątkowy produkt gęsinowy. To zapoczątkowane w 2012 roku wyróżnienie jest rozpoznawalne wśród hodowców i producentów gęsiny.

 

Lokale gastronomiczne z całej Polski mogą zgłaszać się do akcji ,,Czas na gęsinę”. Jest ona skierowana do restauratorów, którzy wprowadzą do swojego menu gęsinę, na co najmniej miesiąc.

 

Na mieszkańców regionu oraz smakoszy gęsiny z całej Polski czekają konkursy, warsztaty i akcje specjalne poprzedzające finał w Przysieku. Jest to już tradycja, która dodatkowo ma uświetnić obchody rocznicy niepodległości.

 

Do 10 listopada czekamy na plastyczne prace konkursowe, wkrótce ogłoszony będzie także konkurs na najlepszą relację.

 

Więcej szczegółów na temat akcji specjalnych pojawi się wkrótce na naszej stronie www.kujawsko-pomorskie.pl oraz na www.czasnagesine.pl.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 października 2023 r.