Aktualności

Członkowie husarii wykonali „Barkę”, fot. Andrzej Goiński
Członkowie husarii wykonali „Barkę”, fot. Andrzej Goiński

Zaśpiewali dla papieża

Społeczność Szkoły Podstawowej w Grzybnie (powiat chełmiński), członkowie Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego i śpiewacy Chorus Culmensis uczcili setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II poprzez muzykę.

Barkę, pieśń która była nieodłącznym elementem każdej papieskiej wizyty wykonali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Grzybnie w powiecie chełmińskim. Barka zabrzmiała w wykonaniu uczniów: Zuzanny Lasoty, Maji Porębskiej, Pauliny Wojciechowskiej, Luizy Wojciechowskiej, Anastazji Rokickiej, Miłosza Dybowskiego, Michała Kluski i Wiktorii Strembskiej oraz nauczycieli: Julity Berg-Grzywacz, Eweliny Drozdowskiej-Mróz, Karoliny Maćkiewicz i Zofii Szatkowskiej. Wstęp Magdaleny Kościelnej.

Ulubiona pieśń Ojca Świętego zabrzmiała też w ostoi husarskiej w Watorowie (powiat chełmiński) w wykonaniu Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pieśń była nieodłącznym elementem każdego spotkania z Ojcem Świętym.

Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego rezyduje na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, a jej baza, w której gromadzone są husarskie eksponaty, znajduje się w Watorowie pod Chełmnem. Jej zwierzchnikiem jest marszałek województwa, a dowodzi nią namiestnik Ireneusz Jambor.

Celem działalności chorągwi jest wierne odtwarzanie husarii i popularyzacja wiedzy historycznej związanej z tą wyjątkową formacją, odnoszącą wiele spektakularnych zwycięstw na polach bitew XVI i XVII-wiecznej Europy. Każdego roku jej członkowie biorą udział w wielu wydarzeniach, turniejach, pokazach, paradach na terenie całej Polski, między innymi w pochodach na Święto Trzeciego Maja, obchodach Święta Niepodległości i corocznym międzynarodowym turnieju rycerskim organizowanym na zamku w Golubiu-Dobrzyniu.

Kujawsko-pomorska husaria reprezentuje nasz region nie tylko w kraju, ale też za granicą. Grupa uczestniczyła między innymi w moskiewskim pikniku historycznym upamiętniającym bitwę stoczoną przez wojska rosyjskie i polsko-litewskie w 1612 roku, a także dwukrotnie brała udział w husarskim spotkaniu upamiętniającym Odsiecz Wiedeńską podczas Dni Kultury Polskiej w Austrii (więcej).

Dwudziestu śpiewaków z Chorus Culmensis pod batutą Wojciecha Błaszaka wykonało utwór „Ave Maria” Hugo Gyldmarka. To właśnie Matce Bożej Jan Paweł II zawierzył swoje życie.

Chór powstał w 1984 roku przy parafii św. Józefa w Chełmnie. Przed Janem Pawłem II wystąpili dwukrotnie. W kwietniu 1997 roku muzycy udali się do Rzymu, gdzie zaśpiewali podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra. Podczas pielgrzymki Ojca Świętego w Toruniu (7 czerwca 1999 roku) chórzyści powitali papieża na toruńskich Błoniach. Stowarzyszenie muzyczne jest organizatorem cyklicznych koncertów poświęconych pamięci Jana Pawła II.

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły (18 maja) zachęcamy mieszkańców województwa do podzielenia się wspomnieniami o papieżu oraz uczczenia jubileuszu poprzez sztukę. Do środy (20 maja) czekamy na zdjęcia, filmy, prace plastyczne oraz utwory literackie i muzyczne, które wiążą się ze świętym, jego pielgrzymkami i pontyfikatem. Więcej na temat konkursu tutaj.

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 maja 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 maja 2020 r.

Chór wystąpił w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPChór wystąpił w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPChór wystąpił w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPChór wystąpił w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPChór wystąpił w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPChór wystąpił w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPChór wystąpił w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPChór wystąpił w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPChór wystąpił w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCzłonkowie husarii wykonali „Barkę”, fot. Andrzej Goiński Członkowie husarii wykonali „Barkę”, fot. Andrzej Goiński Członkowie husarii wykonali „Barkę”, fot. Andrzej Goiński Członkowie husarii wykonali „Barkę”, fot. Andrzej Goiński Członkowie husarii wykonali „Barkę”, fot. Andrzej Goiński Członkowie husarii wykonali „Barkę”, fot. Andrzej Goiński