Aktualności

W ramach obchodów zapraszamy na wystawy online, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
W ramach obchodów zapraszamy na wystawy online, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Setne urodziny patrona województwa w instytucjach kultury

Wirtualne wystawy, video-pocztówki i okolicznościowe wpisy. Z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin patrona naszego województwa Jana Pawła II marszałkowskie instytucje kultury przygotowały specjalną ofertę wydarzeń.

 

W niedzielę (17 maja) odbędzie się transmisja telewizyjna koncertu z bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. W wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis i Mirosława Kulczyńskiego usłyszymy „Obój Gabriela” Ennio Morriconego, a Eljazz Big Band Józefa Eliasza zaprezentuje utwór „David danced before the Lord” Duke’a Ellingtona.

 

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza od soboty (16 maja) na wystawę on-line. Będzie się ona składać z trzech części odpowiadających poszczególnych aspektom pontyfikatu Jana Pawła II: twórczość, życie i podróże. W prezentacjach znajdą się m.in. fotografie, mapy i biogramy rodzinne. Więcej.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu udostępni w mediach społecznościowych trailer ze spektaklu „Przed sklepem jubilera” – dramatu, którego autorem jest Karol Wojtyła. Przedstawienie miało premierę w Teatrze Muzycznym w 2018 roku. Przygotowany zostanie również materiał na temat papieża i jego związku z aktorstwem i teatrem. Więcej.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza na wirtualną wystawę „Cymelia katolickie w zbiorach WiMBP – W hołdzie Janowi Pawłowi II w setną rocznicę urodzin”. Wystawa będzie dostępna na stronie internetowej biblioteki. Więcej.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowuje okolicznościowy wpis, w którym zaprezentowane zostaną wizerunki Jana Pawła II ze zbiorów muzeum. Więcej.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu udostępni na stronie internetowej video-pocztówkę z jednym z wierszy papieża Polaka. Więcej.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza na wystawę prac dziecięcych ilustrujących bogaty i barwny pontyfikat Karola Wojtyły. Inspiracją dla autorów prac były papieskie podróże, liczne audiencje i spotkania, szczególnie te z udziałem dzieci i rodzin. Więcej.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

Więcej informacji o obchodach w naszym materiale.

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 maja 2020 r.