Aktualności

Członkowie Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego podczas prezentacji na wzgórzu Kahlenbergu
Członkowie Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego podczas prezentacji na wzgórzu Kahlenbergu

Nasza husaria w Wiedniu

Członkowie Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego uczestniczyli 9 i 10 września w inauguracji XXVI Dni Kultury Polskiej w Austrii. Jednym z głównych wydarzeń było husarskie upamiętnienie 334-lecia Odsieczy Wiedeńskiej.

 

Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego rezyduje na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Grupa zrzesza miłośników historii kultywujących tradycje najskuteczniejszej jazdy w dziejach Polski. Zajmuje się wiernym odtwarzaniem sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia husarskiego oraz zwyczajów, musztry i szarży. Członkowie stowarzyszenia biorą udział w uroczystościach państwowych i historycznych. Ich działalność wspiera Urząd Marszałkowski.

 

W ostatni weekend (9 i 10 września) husaria z Kujawsko-Pomorskiego, wspólnie z chorągwiami podlaską i sandomierską, uczestniczyła w inauguracji XXVI Dni Kultury Polskiej w Austrii, organizowanej przez Wspólnotę Polskich Organizacji w Austrii Forum Polonii. Częścią wydarzenia było upamiętnienie 334. rocznicy bitwy pod Wiedniem. W sobotę (9 września) nasza chorągiew wzięła udział w festynie kulturalno-historycznym w Muzeum Wojskowym we Wiedniu. Była parada wojsk, gawęda o polskiej husarii, pokazy musztry i wyszkolenia oraz pozorowane szarże. W niedzielę grupa husarzy prezentowała się na wzgórzu Kahlenbergu, gdzie w kościele św. Józefa odbyła się msza święta z okazji 334. rocznicy bitwy oraz 34. rocznicy obecności św. Jana Pawła II na Kahlenbergu. 

 

Klip filmowy z prezentacji Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Wiedniu

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

13 września 2017 r.