Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat Konradowi Kuziemskiemu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Konradowi Kuziemskiemu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Zasłużony patriota z marszałkowskim medalem

Jego życiorys mógłby stanowić niebanalny i poruszający scenariusz do filmu o miłości do ojczyzny i patriotyzmie. Podporucznik Konrad Kuziemski obchodził swój setny jubileusz 4 grudnia. We wtorek (14 grudnia) odwiedził go wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i uhonorował marszałkowskim złotym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

– Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Pan Konrad Kuziemski na świat przyszedł w Osiu w powiecie świeckim jako najstarszy z ośmiorga synów Franciszka i Heleny. W pełnoletność wkroczył ucząc się zawodu stolarza, lecz wojna pokrzyżowała jego plany spokoju i stabilizacji. W 1943 roku, pod groźbą rozstrzelania rodziny, został przymusowo wcielony do koszar Wehrmachtu w Bydgoszczy. Stamtąd trafił do Grecji.

 

Pod stałą obserwacją podejrzliwych wojsk niemieckich dzielił się jedzeniem i amunicją z greckim ruchem oporu. Wykorzystał pierwszą nadarzającą się okazję aby porzucić mundur wroga. Z pomocą zaprzyjaźnionych Greków znalazł schronienie w górach, skąd dostał się do prywatnej kliniki w Atenach. Ukrywał się tam pod zmienioną tożsamością, udając głuchoniemego, w oczekiwaniu na wyzwolenie kraju. W 1944 roku upomnieli się o niego alianci i wówczas trafił do angielskiego korpusu wojskowego. Dowódca polskiej misji pomógł mu dostać się do polskiej armii. W dniu swoich 23 urodzin wstąpił w szeregi generała Andersa i został wysłany do Neapolu. Walczył na frontach pod Ankoną i Bolonią. We Włoszech spotkał swojego brata, z którym po zakończeniu wojny wyjechał do Szkocji, a potem pod koniec 1946 roku powrócił do Polski.

 

W 1948 roku, po powrocie na ojczyste ziemie naszego regionu, rozpoczął pracę w fabryce mebli w Nowem. Rok później poślubił Mieczysławę, z którą dzielił codzienność przez ponad 70 lat. Wspólnie wychowali sześcioro dzieci, cztery córki i dwóch synów. Doczekali także czternaściorga wnucząt i dwadzieściorga czworga prawnucząt.

 

Za zasługi dla kraju pan Konrad był niejednokrotnie odznaczany i honorowany w Polsce i za granicą, m.in. odznaczeniem królowej brytyjskiej Elżbiety II, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, medalem wzorowego patrioty w walce przeciw faszyzmowi. W 2000 roku został awansowany do stopnia podporucznika. Wciąż aktywnie uczestniczy w spotkaniach, podczas których dzieli się opowieściami i historiami z życia, przekazując nieocenione doświadczenie i naukę o pielęgnowaniu patriotycznego ducha. Mieszka w Nowem, lubi zbierać grzyby, łowić ryby i zajmować się swoją pasieką. Codziennie towarzyszy mu msza święta.

 

Pełny biogram pana Konrada Kuziemskiego.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 grudnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat Konradowi Kuziemskiemu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Konradowi Kuziemskiemu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Konradowi Kuziemskiemu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Konradowi Kuziemskiemu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Konradowi Kuziemskiemu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Konradowi Kuziemskiemu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPKonrad Kuziemski po wstąpieniu w szeregi gen. Andersa, fot. archiwum rodziny