Aktualności

Marszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Marszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Z roboczą wizytą w Świeciu

Marszałek Piotr Całbecki odwiedził w czwartek (18 sierpnia) Świecie, gdzie w towarzystwie radnych województwa Jacka Chmarzyńskiego i Tadeusza Pogody oglądał postępy prac przy częściowej rekonstrukcji i remoncie konserwatorskim świeckiego zamku. Inwestorem jest samorząd gminny, który otrzymał na ten cel 2,5 miliona złotych wsparcia z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wzniesiony w połowie XIV zamek jest pozostałością po dawnym państwie zakonu krzyżackiego. W czasach świetności był solidnie ufortyfikowany, chroniony m.in. fosami zasilanymi wodami Wisły i Wdy. Zachowana wieża, jedyna ocalała, ma 35 metrów i jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce. Obecne przedsięwzięcie, które jest elementem zaplanowanej szerszej restauracji obiektu, obejmuje m.in. remont piwnic wschodniego skrzydła, odbudowę krużganków i charakterystycznych średniowiecznych sklepień gwiaździstych nad kapitularzem oraz sklepienia kolebkowego na poziomie niskiego i wysokiego parteru, a także budowę klatki schodowej i szybu windy.

Zobacz Postępują prace na zamku w Świeciu

Władze Świecia, które planują kolejne etapy rekonstrukcji będącego atrakcją turystyczną obiektu, reprezentował podczas wczorajszej wizytacji inwestycji przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wójcik. Obecni byli też wicestarosta świecki Franciszek Koszowski oraz przedstawiciele wykonawcy, bydgoskiej firmy Kontbud.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

19 sierpnia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia 2022 r.

Marszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje inwestycję na zamku w Świeciu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP