Aktualności

Nagroda Filmowa Marszałka dla Marka Piestraka, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Nagroda Filmowa Marszałka dla Marka Piestraka, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Nagroda Filmowa Marszałka dla reżysera Marka Piestraka

W piątkowy (19 sierpnia) wieczór podczas bydgoskiego festiwalu Przeźrocza reżyser Marek Piestrak odebrał Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego za klasykę gatunku za nakręcony w 1982 roku film „Wilczyca”. Laureatowi wręczył ją wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Po spotkaniu z twórcą odbyła się projekcja filmu.

Nagroda Filmowa Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za klasykę gatunku przyznawana jest twórcom polskiego kina za ponadczasowe dzieło. Uznawany za najlepszy horror w historii krajowej kinematografii film „Wilczyca” to produkcja, za którą Marek Piestrak otrzymał marszałkowską nagrodę w tej kategorii, wręczaną po raz pierwszy. Wcześniej, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, Nagrodę Filmową Marszałka za debiut otrzymała toruńska aktorka Julia Szczepańska.

„Wilczyca” to obraz z 1982 roku, który opowiada o polskim szlachcicu, który zmaga się z przerażającą tajemnicą swojej żony. Podejrzewa, że jest ona reinkarnacją kobiety-wilkołaka. Przerażające wydarzenia rozgrywające się w otoczeniu kobiety utwierdzają bohatera w jego podejrzeniach. Akcja toczy się w czasie represji po powstaniu styczniowym.

W piątek w Bydgoszczy odbył się także koncert Filharmonii Pomorskiej. Przed gmachem, na placu Krzysztofa Pendereckiego, zabrzmiał koncert stanowiący preludium do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, rozpoczynającego się w połowie września. Wysłuchaliśmy utworów, które łączy jeden wspólny motyw: kosmos. Więcej informacji na stronie Filharmonii. Natomiast w sobotę (20 sierpnia) Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis zaprosiła na galę uświetniającą jej jubileusz 60-lecia. Koncert poprzedziło wręczenie wyróżnień. Marszałkowskie nagrody muzykom Capelli Bydgostiensis wręczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. O wydarzeniu informuje filharmonia.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

19 sierpnia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia 2022 r.

Nagroda Filmowa Marszałka dla Marka Piestraka, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPNagroda Filmowa Marszałka dla Marka Piestraka, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPNagroda Filmowa Marszałka dla Marka Piestraka, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPNagroda Filmowa Marszałka dla Marka Piestraka, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPNagroda Filmowa Marszałka dla Marka Piestraka, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP