Aktualności

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Wakacyjne ekowarsztaty w parkach krajobrazowych

Wędrówki ścieżkami dydaktycznymi, gry terenowe, obserwacje ptaków, warsztaty dendrologiczne, zajęcia plastyczne i zabawy na świeżym powietrzu – to tylko niektóre z propozycji, jakie przygotowaliśmy na uczniów kujawsko-pomorskich szkół, którzy biorą udział w trzydniowych minikoloniach ekologicznych organizowanych w parkach krajobrazowych w naszym regionie. Wczoraj (24 sierpnia) rozpoczęły się w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia i Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

 

W warsztatach biorą udział uczniowie kujawsko-pomorskich szkół, którzy przebywają na półkoloniach organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia i kościoły, dzieci objęte opieką świetlic środowiskowych oraz uczestnicy obozów harcerskich. W ramach trzydniowych warsztatów ekologicznych poznają bogactwo przyrodnicze parków krajobrazowych. Uczą się m.in. rozpoznawać chronione gatunki roślin, rodzaje drzew, odróżniać tropy leśnych zwierząt. Biorąc udział w zabawach i grach edukacyjnych dowiadują się, jak obcować z naturą i jak ją chronić. Zajęcia prowadzą pracownicy poszczególnych parków. Ze względu na epidemię, udział w warsztatach nie obejmuje noclegów.

 

Pierwsze ekologiczne minikolonie zorganizowaliśmy w lipcu. Zajęcia odbywały się w Brodnickim Parku Krajobrazowym, Tucholskim Parku Krajobrazowym, Wdeckim Parku Krajobrazowym, Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia oraz Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. W poniedziałek (24 sierpnia) rozpoczęły się w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia i Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Kolejne odbywać się będą od 26 do 28 sierpnia w Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

 

Organizatorem warsztatów jest Urząd Marszałkowski. Zajęcia realizowane są w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym”.

 

W Kujawsko-Pomorskiem znajduje się 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:

 

Inwestycje w parkach

 

W Krajeńskim Parku Krajobrazowym dobiegają końca prace w dawnej remizie w Więcborku (powiat sępoleński), adaptowanej na siedzibę ośrodka edukacji przyrodniczej. W zmodernizowanym i rozbudowanym obiekcie znajdą się sala edukacyjna dla 50 osób, pomieszczenia biurowe, socjalne i archiwum. Wartość projektu to 1,2 miliona złotych. Więcej w naszym materiale

 

Trwa także modernizacja zabytkowego pałacyku przy Mysiej Wieży w Kruszwicy (powiat aleksandrowski), który stanie się siedzibą Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Warta ponad trzy miliony inwestycja obejmuje również rozbudowę istniejącego obiektu o bazę edukacyjną oraz zarybienie Gopła. Prace zakończą się jeszcze w tym roku. Więcej.

 

W miejscu dawnego ośrodka kultury w Tleniu (powiat świecki) powstaje Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Znajdą się w nim sale edukacyjne, biblioteka, sala konferencyjna, pomieszczenia gospodarcze oraz pokoje dla nocujących w parku uczestników konferencji i warsztatów. Wartość projektu to 3,7 miliona złotych. Prace budowalne zakończą się pod koniec przyszłego roku.

 

Na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe odbudowany zostanie dworek w Dusocinie (powiat grudziądzki), w którym urodził się Ludwik Rydygier. Powstaną ośrodek edukacji ekologicznej oraz pokazowy sad z historycznymi odmianami drzew owocowych. Projekt przewiduje też wyposażenie bazy edukacyjnej ośrodka. Wartość przedsięwzięcia to blisko 5 milionów złotych. Więcej.

 

Czytaj także: 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 sierpnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2020 r.

 

Ekowarsztaty w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, fot. Patrycja Modrzejewska i Anna SikorskaEkowarsztaty w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, fot. Patrycja Modrzejewska i Anna SikorskaEkowarsztaty w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, fot. Patrycja Modrzejewska i Anna SikorskaEkowarsztaty w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, fot. Patrycja Modrzejewska i Anna SikorskaEkowarsztaty w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, fot. Patrycja Modrzejewska i Anna Sikorska