Aktualności

Ceremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Ceremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałkowskie dotacje na restaurację zabytków

6,5 miliona złotych – tyle wynosi tegoroczne wsparcie samorządu województwa na projekty w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Dotacje pozwolą na przeprowadzenie 186 przedsięwzięć rewitalizacyjnych i konserwatorskich w całym regionie. W czwartek (6 sierpnia) w Muzeum Etnograficznym w Toruniu marszałek Piotr Całbecki wręczył umowy o dofinansowanie projektów.

 

– Efekty naszego wieloletniego programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Wśród wybranych do dofinansowania zadań są głównie prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, a także w kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i gmachach szkół.

 

 

Wsparcie umożliwi m.in. dokończenie remontu dawnego pałacu Pląskowskich w Czarnem (powiat lipnowski), w którym obecnie mieści się szkoła podstawowa. To późnoklasycystyczny dwór z połowy XIX wieku.

 

Blask odzyskuje również Dom pod Kapturem w Golubiu-Dobrzyniu. Wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku, prawdopodobnie jako karczma i zajazd, jest wizytówką miasta i jedynym zachowanym tego typu budynkiem w zabudowie rynku. Obecnie mieści się w nim punkt informacji turystycznej. Wsparcie z budżetu województwa pozwoli na remont dachu, w tym wymianę stropów i montaż nowej dachówki wykonanej na wzór pierwotnej.

 

Inny z projektów dotyczy konserwacji polichromii ściennych w neoklasycystycznym dworku w Karolewie (powiat grudziądzki). Wielobarwne kompozycje, które zdobią wnętrza obiektu, powstały na przełomie XIX i XX wieku. Zarządca odrestauruje też okna i okiennice.

 

Dawną świetność odzyskają wykonane z drewna, bogato zdobione stalle w kościele parafialnym św. Hieronima w Raciążku (powiat aleksandrowski). Pochodzące z 1630 roku manierystyczne ławy zostaną odnowione i odpowiednio zakonserwowane.

 

Kościół św. Jakuba Większego Apostoła w Mogilnie, wybudowany w 1511 roku, to cenny zabytek architektury gotyckiej. Wsparcie umożliwi odnowienie elewacji, wymianę zniszczonych cegieł, uzupełnienie ubytków oraz usunięcie z muru glonów i porostów.

 

 

Wojewódzki program ochrony zabytków

Samorząd województwa realizuje program ochrony zabytków od czternastu lat. W tym czasie na zadania związane z restauracją i remontami konserwatorskimi w zabytkowych obiektach przekazaliśmy 107,6 miliona złotych. Wsparcie pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z budżetu województwa. W całym regionie przeprowadzono ponad 1,6 tysiąca przedsięwzięć restauratorskich.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

6 sierpnia 2020 r. 

Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia 2020 r.

 

Ceremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPCeremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP