Aktualności

Jubileuszowe obchody zaplanowane są na 17 i 18 maja (niedziela i poniedziałek), fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Jubileuszowe obchody zaplanowane są na 17 i 18 maja (niedziela i poniedziałek), fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Janowi Pawłowi II w hołdzie

Wielki Polak, orędownik dialogu opartego na prawdzie i sprawiedliwości, patron województwa kujawsko-pomorskiego. W poniedziałek (18 maja) obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji w naszym regionie odbędą się m.in. koncerty, wystawy i zajęcia dla dzieci i młodzieży. Chcemy, aby mieszkańcy, mimo ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa, mogli uczestniczyć w zaplanowanych wydarzeniach, dlatego będą one transmitowane za pośrednictwem telewizji i internetu. Przygotowaliśmy także konkursy z nagrodami.

W poniedziałek (11 maja) w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się telekonferencja, podczas której przedstawiony został program obchodów. Wzięli w niej udział marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i dyrektor gabinetu marszałka Beata Sawińska.

– Przed nami wielki jubileusz setnej rocznicy urodzin patrona naszego województwa. Dla wielu z nas jest on świętym, ale też postacią historyczną – wielkim Polakiem i symbolem przemian. Przypomnijmy sobie, jakie uczucia wiązały się z pielgrzymkami Jana Pawła II do naszego regionu. Udekorujmy domy, podwórka i ulice, niech nasze działania będą świadectwem wciąż żywej pamięci o papieżu Polaku – mówił marszałek Piotr Całbecki.

– Niech każdy z nas znajdzie w swojej pamięci kadr, który wiąże się z papieżem Polakiem. Nie musimy poszukiwać aspektu religijnego – spójrzmy na niego jak na człowieka, filozofa, humanistę, autorytet, przewodnika młodzieży. Zapewniam, że każdy z nas znajdzie swojego Jana Pawła II  – mówiła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

W przeddzień setnej rocznicy urodzin papieża (17 maja) zaprosimy mieszkańców na cykl wydarzeń kulturalnych, nadawanych z trzech miast Kujawsko-Pomorskiego, które odwiedzał podczas pielgrzymek Jan Paweł II: Włocławka, Bydgoszczy i Torunia. Transmisja telewizyjna rozpocznie się kameralnym koncertem w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. W towarzystwie organów katedralnych wystąpi tenor Piotr Buszewski. Kolejną częścią będzie koncert symfoniczny, który przygotowują muzycy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Na koniec przeniesiemy się do Torunia. Na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego wyświetlona zostanie projekcja multimedialna, ukazująca ważne wydarzenia z życia papieża. Do współpracy w projekcie zaprosiliśmy także lokalnych artystów. Wydarzenia będą transmitowane przez Telewizję Polską.

Cały projekt dedykujemy również Włochom, którzy przez blisko 27 lat stworzyli drugą ojczyznę dla Jana Pawła II. Wysłuchamy także słów lekarza, syna Francesco Crucittiego – chirurga, który operował papieża po zamachu na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku.

Drugi dzień obchodów w poniedziałek (18 maja) rozpocznie msza święta, która zostanie odprawiona w toruńskiej katedrze świętych Janów. Nabożeństwo będzie transmitowane online. Po mszy odbędzie się uroczysta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, poświęcona setnej rocznicy urodzin papieża. Transmisję z sesji będzie można zobaczyć tutaj.

Szczególnymi adresatami nauczania Jana Pawła II byli ludzie młodzi, dlatego w poniedziałek (18 maja) na kanale naszej Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły uczniowie szkół podstawowych i średnich wezmą udział w katechezach i warsztatach poświęconych papieżowi, które organizowane będą wspólnie z Laboratorium św. Jana Pawła II przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcemy, aby do obchodów z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II aktywnie włączyli się mieszkańcy całego Kujawsko-Pomorskiego. Z myślą o nich przygotowaliśmy konkursy – więcej w naszym materiale.

   

Region Jana Pawła II

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II (więcej). Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 maja 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2020 r.