Aktualności

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM
Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Postępuje inwestycja na toruńskich Bielanach

Na budowie nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu trwa montaż ostatniej wielkiej konstrukcji – napowietrznego łącznika komunikującego nowy gmach główny i pawilon psychiatrii. Pracownia cytostatyków znajdzie już wkrótce swoje miejsce w nowo oddanym do użytku budynku administracyjnym. Mimo trudności związanych z epidemią Covid-19 trwają prace wykończeniowe i montaż sprzętu w obiektach medycznego miasteczka.

 

Stalowy szkielet składającej się z 122 elementów prefabrykowanych konstrukcji zostatał zmontowany na ziemi, a następnie podniesiony na wysokość pierwszego piętra i położony na betonowych dźwigarach. Trwają dalsze prace montażowe. Łącznik powinien być gotowy w lipcu.

 

Jeszcze w maju rozpoczną się przeprowadzki do budynku administracyjnego, w którym oprócz szpitalnych biur znajdą miejsce pracownia cytostatyków i pracownia patomorfologii. Zaawansowane prace nad ulokowanym także tutaj robotem aptecznym zostały na razie wstrzymane ze względy na obostrzenia związane z pandemią.

 

Gotowy jest już też pawilon dla oddziałów zakaźnych i przychodni przyszpitalnych. Inwestor, którym jest marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, oczekuje na pozwolenie na użytkowanie, które wydaje właściwy organ nadzoru budowlanego.

 

– Inwestycja na Bielanach jest kontynuowana mimo trudności kadrowych firm wykonawczych, wynikających z obostrzeń przeciwepidemicznych, oraz problemów z dostawami materiałów i podzespołów. Niestety, absencja pracowników na jakimś odcinku powoduje, że do pracy nie mogą przystąpić kolejni podwykonawcy. Liczymy się z opóźnieniami, ale mam nadzieję, że tegoroczny termin zakończenia inwestycji zostanie dotrzymany – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Na budowanie pracuje obecnie ok. 130 osób. Firmy skróciły czas pracy i zapewniły pracownikom środki ochrony osobistej. Wprowadzono limity pracujących na poszczególnych odcinkach budowy, powszechnie stosowane są preparaty dezynfekcyjne.

 

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł pochłania najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach naszego medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia. Zakończenie inwestycji zostało zaplanowane na późną jesień 2020. 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 maja 2020 r.

 

Fot. Sky Drone Studio dla KPIMFot. Sky Drone Studio dla KPIMFot. Sky Drone Studio dla KPIMFot. Sky Drone Studio dla KPIMFot. Sky Drone Studio dla KPIMFot. Sky Drone Studio dla KPIMFot. Sky Drone Studio dla KPIMFot. Sky Drone Studio dla KPIMFot. Sky Drone Studio dla KPIMFot. Sky Drone Studio dla KPIMFot. Sky Drone Studio dla KPIM