Aktualności

fot. Andrzej Goiński
fot. Andrzej Goiński

Szczepienia i ćwiczenia dla zdrowia

Trwają marszałkowskie programy profilaktyczne skierowane do seniorów. Z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom skorzysta w tym roku ponad tysiąc osób w wieku 65 plus. Ruszyły też ćwiczenia, w ramach programu zapobiegania upadkom.

– Profilaktyka to wciąż jedno z najsłabszych ogniw w systemie publicznej służby zdrowia. Tymi programami odpowiadamy na oczekiwania społeczne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Udział w marszałkowskim programie szczepień przeciw pneumokokom dla osób powyżej 65 roku życia zadeklarowało 18 samorządów terytorialnych, które pokryją połowę kosztów. W tym roku skorzysta z nich 1,1 tysiąca osób, które nie były wcześniej szczepione i należą do grupy ryzyka (leczą się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej). Nabór uczestników przeprowadzają wybrane w drodze konkursu placówki medyczne we współpracy z gminami. Do końca września zaszczepiło się 414 osób dorosłych w województwie kujawsko-pomorskim. Więcej informacji pod numerem telefonu 56 652 18 16.

Lista realizatorów (z telefonami)

Samorząd województwa po raz pierwszy realizuje też program profilaktyczny, którego celem jest zapobieganie upadkom wśród seniorów. Obejmujemy nim ponad 700 osób z terenu 17 samorządów lokalnych, które przystąpiły do programu. Uczestnicy programu wezmą udział w specjalnie dla nich dobranych ćwiczeniach fizycznych, w niewielkich grupach. Dowiedzą się też jak unikać niebezpiecznych sytuacji m. in. w miejscu zamieszkania i środkach komunikacji publicznej, a także jak dzięki zdrowemu ruchowi i właściwej diecie zachować sprawność do późnych lat. Pierwsze zajęcia już ruszyły.

Informacja na temat marszałkowskiej polityki senioralnej

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

18 października 2018 r.