Aktualności

Fot. KMF Mozaika
Fot. KMF Mozaika

Wyjątkowy seans w kinie Orzeł

Seans filmowy w kinie „Orzeł” Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy miał 16 października wyjątkowy charakter. Przed rozpoczęciem projekcji filmowej wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczył Wojciechowi Sobocińskiemu, prezesowi Klubu Miłośników Filmu „Mozaika” im. Jerzego Orlicza Medal Marszałka „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”.

 

Medal, przyznany z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 60-lecia Klubu, jest wyrazem uznania dla sześciu dekad działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej Klubu, a także stanowi uhonorowanie dla jego członków za wieloletnią pracę na rzecz propagowania polskiej kultury filmowej.

 

Dyskusyjny Klub Filmowy „Mozaika” (obecnie Klub Miłośników Filmu „Mozaika” im. Jerzego Orlicza) w Bydgoszczy powstał 7 września 1958 roku. Jest jedynym w Polsce DKF-em z tak długim stażem, działającym bez przerwy 60 lat. W czasach PRL-u nie mógł funkcjonować jako samodzielny klub dyskusyjny. Dziś jest samodzielną instytucją, ma własny statut i stabilną grupę uczestników swoich wtorkowych projekcji.

 

Podstawowym obszarem działalności Klubu jest edukacja filmowa: propagowanie sztuki filmowej oraz upowszechnianie wiedzy o filmie i kinematografii. Te cele Klub realizuje przede wszystkim poprzez organizowanie pokazów filmowych. Członkowie Klubu otrzymują możliwość zapoznania się ze wszystkimi najbardziej wartościowymi produkcjami filmowymi, które każdego roku docierają do Polski. Spośród około 200 tytułów filmowych, które pojawiają się w ciągu roku u polskich dystrybutorów, ponad połowa stanowi ofertę dla mniej wymagającego widza, gdyż jest to typowa produkcja rozrywkowa, bez większych ambicji artystycznych. Tylko z pozostałych, bardziej ambitnych produkcji wybierane są obrazy warte uwagi i czasu widzów Klubu. Również ogólnopolskie festiwale filmowe dostarczają rekomendacji repertuarowych, na podstawie których powstaje program klubowych prezentacji filmowych.

 

Same pokazy filmowe nie wyczerpują jednak całego szerokiego spektrum działania Klubu. W ciągu swej sześćdziesięcioletniej historii Klub zorganizował wiele seminarium filmoznawczych, specjalnych imprez tematycznych, spotkań z ludźmi filmu: z krytykami oraz z twórcami różnych gatunków filmowych. Klub wydaje też biuletyn (obecnie w wersji elektronicznej), w którym poza programem pokazów przybliża co miesiąc sylwetki najznamienitszych postaci kina polskiego i światowego, przedstawiając biografie znanych aktorów, reżyserów i innych twórców filmowych.

 

W 2015 roku Klub przeniósł się z „Adrii” do kina „Orzeł” w Miejskim Centrum Kultury, co pozwala jego członkom oglądać filmy w technologii z wykorzystaniem nośnika DCP, którą do tej pory posiadały tylko multipleksy, zaś kino „Orzeł” będzie jedyną niekomercyjną salą w mieście posiadającą ten system. Dla Klubu Mozaika był jakby powrót do matecznika, gdyż przed wielu laty Klub miał swoją siedzibę w dawnym kinie „Orzeł” przez dobrych kilkanaście lat.

 

Dyskusyjny Klub Filmowy Mozaika jest prawdziwą bydgoską legendą – istnieje nieprzerwanie od 1958 roku i jest w naszym kraju jedynym DKF-em z takim stażem, taką historią i sposobem działania na tak  wysokim poziomie. Co więcej, jako jedyny działa regularnie – co tydzień, a przed każdym seansem odbywa się również prelekcja. Inne tego typu kluby w kraju robią seanse dwa trzy razy do roku.

 

Przez wszystkie lata swojej działalności Klub stał się dla wielu swoich członków, miłośników kina, drugim domem, gdzie znajdują swoje miejsce na ziemi i podobnych sobie pasjonatów, wspólnie z którymi mogą całkowicie oddać się ulubionej pasji. Tu spotykają się ludzie zafascynowani X Muzą już podczas nauki w liceum czy podczas studiów, którzy pozostają potem członkami tej społeczności przez całe dziesięciolecia, czasem nawet do śmierci. Tutaj dzielą się wiedzą, wykazując się nierzadko kompetencjami na poziomie ludzi zawodowo zajmującymi się filmem. Stale głodni filmowych informacji zdobywają je zarówno z książek, jak i z czasopism czy na przeróżnych forach internetowych poświęconych filmowi. Przede wszystkim jednak znajdują w tym Klubie ciepłą, serdeczną atmosferę towarzyszącą cotygodniowym projekcjom.

 

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

18 października 2018 r.