Aktualności

Strażackie spotkanie w Wilczych Kątach, fot. Łukasz Piecyk
Strażackie spotkanie w Wilczych Kątach, fot. Łukasz Piecyk

Spotkanie ze strażakami

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w piątek (31 sierpnia) w manewrach jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu toruńskiego w Wilczych Kątach. Spotkanie było też okazją do prezentacji strażackiego sprzętu zakupionego w ostatnich latach między innymi dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

Najnowsze marszałkowskie wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego trafi na zakup 14 świetnie wyposażonych samochodów ratowniczych, w tym 4 ciężkich i 10 średnich. Podpisy pod umową o dofinansowanie złożyli 22 sierpnia marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Dariusz Kurzawa. Więcej.

– To kolejne wsparcie samorządu województwa dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Wyposażenie naszych strażaków jest nowoczesne, regularnie wymieniane na sprzęt coraz nowszej generacji. Nie żałujemy na to pieniędzy, ani unijnych, ani z budżetu województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Marszałkowskie wsparcie dla strażaków:

  • W 2017 roku dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego do służby w OSP weszło w sumie 13 nowoczesnych pojazdów: 7 ciężkich i 6 średnich wozów ratowniczo-gaśniczych. Część z nich przeszła chrzest bojowy podczas akcji usuwania skutków sierpniowej nawałnicy. Wartość projektu to 11 milionów złotych. Więcej
  • Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego trafiło na budowę strażackiego centrum szkoleniowego w Łubiance (powiat toruński). Obiekt służy strażakom zawodowym i ochotnikom. Przy wzniesionym od podstaw dwukondygnacyjnym budynku z salami wykładowymi i garażami dla wozów bojowych zbudowano wieżę do ćwiczeń praktycznych, ścianę wspinaczkową, boisko i bieżnię. Więcej.
  • Gotowość bojową kujawsko-pomorskich strażaków podniosło wyposażenie jednostek OSP w nowoczesne narzędzia i ekwipunek – w sumie kilkuset zestawów sprzętu niezbędnego przy różnego rodzaju akcjach ratunkowych. W ramach czterech edycji projektu „Ludziom na ratunek” do jednostek OSP trafiło: 59 narzędzi hydraulicznych, 92 motopompy, 49 zestawów ratownictwa medycznego, 49 aparatów do ochrony dróg oddechowych, 24 sanie do ratownictwa lodowego, 27 łodzi, 19 wentylatorów oddymiających, 12 agregatów prądotwórczych, 10 drabin ratowniczych. Wartość dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego to blisko 7 milionów złotych. Więcej.
  • Po ostatnich nawałnicach samorząd województwa przekazał OSP 25 pilarek i 500 specjalistycznych plandek do tymczasowego pokrywania dachów.
  • Dzięki wsparciu samorządu województwa strażacy ochotnicy z regionu uczestniczyli niedawno w wyjeździe studyjnym do Stanów Zjednoczonych, podczas którego byli podejmowani przez nowojorskich strażaków. Więcej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

4 września 2018 r.

Strażackie spotkanie w Wilczych Kątach, fot. Łukasz PiecykStrażackie spotkanie w Wilczych Kątach, fot. Łukasz PiecykStrażackie spotkanie w Wilczych Kątach, fot. Łukasz PiecykStrażackie spotkanie w Wilczych Kątach, fot. Łukasz PiecykStrażackie spotkanie w Wilczych Kątach, fot. Łukasz PiecykStrażackie spotkanie w Wilczych Kątach, fot. Łukasz PiecykStrażackie spotkanie w Wilczych Kątach, fot. Łukasz PiecykStrażackie spotkanie w Wilczych Kątach, fot. Łukasz PiecykStrażackie spotkanie w Wilczych Kątach, fot. Łukasz PiecykStrażackie spotkanie w Wilczych Kątach, fot. Łukasz Piecyk