Aktualności

Kolejny dzień otwarty na budowie szpitalnego miasteczka na Bielanach zaplanowaliśmy w najbliższą niedzielę (9 września), fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Kolejny dzień otwarty na budowie szpitalnego miasteczka na Bielanach zaplanowaliśmy w najbliższą niedzielę (9 września), fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Ekologiczny szpital

Instalacje solarna i fotowoltaiczna, oświetlenie typu LED, deszczówka do spłukiwania toalet, zielone dachy – zadbaliśmy aby w powstającym na toruńskich Bielanach szpitalnym miasteczku było ekologicznie. Zapraszamy na kolejny dzień otwarty na budowie lecznicy.

 

W rozbudowywanej lecznicy zastosowano rozwiązania, które pomogą zaoszczędzić wodę, ciepło i prąd. Na dachu budynku funkcjonującego już garażu wielopoziomowego zamontowano instalację solarną. Ciepło z kolektorów słonecznych wstępnie podgrzeje wodę wykorzystywaną do centralnego ogrzewania i tę, która popłynie ze szpitalnych kranów. Korzystać z niej będą pacjenci i personel przebywający w nowym gmachu głównym i budynku dla oddziału zakaźnego i poradni. Ciepło będzie odzyskiwane także z instalacji wentylacyjnej.

 

Inny gotowy już budynek – techniczny, z garażem dla ambulansów – wyposażono w instalację fotowoltaiczną, z której energia ma zasilać oświetlenie zewnętrzne. Wydatki na prąd będą mniejsze także dzięki zastosowaniu oświetlenia typu LED.

 

Oszczędzana będzie także woda. Na Bielanach przewidziano toalety spłukiwane deszczówką. Woda zbierać się ma w zakopanych pod ziemią zbiornikach. Po wstępnym oczyszczeniu, będzie używana do spłukiwania toalet we wszystkich budynkach.

 

Na terenie inwestycji będzie dużo zieleni. Powierzchnia takich terenów wynosić ma 57 tys. m kw. Zieleń znajdzie się nawet na dachach niektórych budynków – posadzone zostaną tam przede wszystkim rozchodniki, rośliny lubiące stanowiska słoneczne. Zaplanowano także posadzenie ponad stu drzew, będą to między innymi: sosny, dęby, lipy, jarzęby i jabłonie oraz tysiące krzewów i krzewinek. Wśród nich postawione będą ławki, dwie wykonane z drzewa, które było pomnikiem przyrody. Będzie na nich umieszczona stosowana informacja na temat pochodzenia.

 

Kolejny dzień otwarty na budowie szpitalnego miasteczka na Bielanach zaplanowaliśmy w najbliższą niedzielę (9 września). Udział w wycieczce jest bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Zapraszamy w każdą niedzielę. Na wszystkich zwiedzających czekają upominki, m. in. apteczki samochodowe. Tradycyjnie też zrobimy pamiątkowe zdjęcia, z których powstanie wielkoformatowa grafika, prezentowana na terenie nowego szpitala.

 

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku. Obecnie prace trwają przy czterech dużych budynkach. Wykańczane jest skrzydło administracyjne i zachodnia część gmachu głównego. Roboty żelbetowe trwają w nowej siedzibie oddziałów psychiatrycznych, a elewacja i instalacje montowane są w budynku dla oddziału zakaźnego.

 

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne

 

4 września 2018 r.