Aktualności

Strażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj Kuras
Strażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj Kuras

O strażackich inwestycjach w Łubiance

Konferencja inaugurująca realizację projektu zakupu siedmiu ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP z regionu oraz symboliczne otwarcie Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się 14 stycznia w Łubiance. Realizację obu przedsięwzięć umożliwiło wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Ośrodek szkolenia strażaków w Łubiance to dwukondygnacyjny budynek z salami wykładowymi oraz zapleczem administracyjnym i socjalno-sypialnym oraz dwoma garażami dla wozów bojowych, a także nowoczesną infrastrukturą szkoleniową i sportową. Znajdują się tu między innymi wielofunkcyjne boisko, wieża do ćwiczeń praktycznych, ściana wspinaczkowa i bieżnia. Infrastruktura służy strażakom zawodowym oraz ochotnikom. Wartość wsparcia z naszego RPO na lata 2007-2013 wyniosła 8,6 mln złotych.

 

Dzięki wsparciu w ramach nowego RPO w 2017 roku na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w województwie trafią nowoczesne, świetnie wyposażone wozy typu GCBA (ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym i autopompą). Całkowity koszt projektu to 6,5 miliona złotych, a wartość dofinansowania w ramach naszego RPO wynosi 4,2 miliona złotych. Samochody otrzyma siedem jednostek z regionu:

  • OSP Papowo Toruńskie (powiat toruński, gmina Łysomice),
  • OSP Lniano (powiat świecki, gmina Lniano),
  • OSP Śmiłowice (powiat włocławski, gmina Choceń),
  • OSP Tłuchowo (powiat lipnowski, gmina Tłuchowo),
  • OSP Straszewo (powiat aleksandrowski, gmina Koneck),
  • OSP Jabłonowo Pomorskie (powiat brodnicki, gmina Jabłonowo Pomorskie),
  • OSP Nowa Wieś Wielka (powiat bydgoski, gmina Nowa Wieś Wielka).

 

Dzięki marszałkowskim środkom w ramach RPO powstała też nowa siedziba dla jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz komendy powiatowej PSP w Żninie (WIĘCEJ). Z tych samych źródeł wsparcie trafiło także na termomodernizację 10 strażackich budynków na terenie siedmiu miejskich i powiatowych komend PSP: w Chełmnie, Grudziądzu, Lipnie, Mogilnie, Sępólnie Krajeńskim, Tucholi i Włocławku (WIĘCEJ). Strażacy ochotnicy korzystali z dofinansowania za zakup ekwipunku w ramach czterech edycji projektu „Ludziom na ratunek” (WIĘCEJ).

 

Podczas spotkania marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku Ryszard Bober zostali wyróżnieni Odznakami „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 stycznia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia 2017 r.

 

Strażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj KurasStrażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj KurasStrażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj KurasStrażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj KurasStrażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj KurasStrażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj KurasStrażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj KurasStrażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj KurasStrażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj KurasStrażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj KurasStrażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj KurasStrażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj KurasStrażacka uroczystość w Łubiance, fot. Mikołaj Kuras